czwartek, 15 lipca 2010

Opera Mini 5.1 z synchronizacją zakładek między komputerem a telefonem

Autor: Adrian Nowak, 12:00, czwartek, 15 lipca 2010


Opera Mini 5.1 na Androidzie 2.1 Fot: UbuCentrum.net
Opera bezsprzecznie króluje na rynku mobilnych przeglądarek internetowych i nie zamierza ustępować z pierwszego miejsca w rankingu. Choć przewagę utemperowały nieco urządzenia Apple z mobilnym Safari, od zatwierdzenia Opery w App Strore, narzędzie pobrano ponad 2,6 miliona razy.

Wydanie z gałęzi 5 to wiele nowości z których najwidoczniejsze jest wprowadzenie kart ułatwiających przeglądanie kilku stron jednocześnie. Działają bardzo szybko, a do tego są estetycznie animowane i trzeba przyznać, że trudno będzie wymyślić coś jeszcze wygodniejszego do zarządzania otwartymi witrynami.

Opera nie od dziś "lansuje się" na najszybszą przeglądarkę. Dotyczy to zarówno wersji desktopowej dla standardowych komputerów jak i Opery Mini. W Androidzie na którym testowałem program, Opera znacznie wyprzedza swojego głównego konkurenta, który został dołączony do Zielonego Robota domyślnie.

Kosztem tego jest jednak niższa jakość grafik, które są przed pobraniem kompresowane na serwerach pośredniczących. Opera Software uznało, że nikt nie chce się delektować wysokiej jakości grafiką na telefonie, a znacznie cenniejsza jest oszczędność transferu.

Niektórym może przeszkadzać także brak wsparcia dla skalowania z wykorzystaniem multidotyku. W Operze Mini zastosowano inny pomysł, nieco szybszy ale mniej precyzyjny. Przybliżania witryny dokonujemy jednym dotknięciem wybranej części ekranu.

Dzięki Opera Link możemy także automatycznie synchronizować zakładki między telefonem a komputerem, co jest nadzwyczaj wygodne i praktyczne. Finalną Operę Mini można już także ustawić w telefonie jako domyślną przeglądarkę. Najnowszą wersję programu można znaleźć w Android Market, bądź na stronie m.opera.com.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety