czwartek, 8 lipca 2010

Pierwsze aplikacje już dla Chromium

Autor: Adrian Nowak, 11:05, czwartek, 8 lipca 2010


Najpopularniejsze aplikacje Google
Prace nad Chrome OS są już coraz bardziej widoczne także dla użytkowników przeglądarki Google, która zyskuje niemal każdego tygodnia funkcje charakterystyczne dla systemu operacyjnego. W najnowszym Chromium po raz pierwszy mamy możliwość instalacji webowych aplikacji.

Co prawda, nie da się zainstalować na przykład Gmaila, czy Dokumentów Google na dysku i korzystać z nich bez dostępu do internetu (na razie), można za to przekonać się jak całość zostanie rozwiązana w Chrome OS. Funkcję instalowania aplikacji możemy przetestować już teraz, jednak jeszcze nieco różni się ona od swojej ostatecznej formy. Mnie bardzo brakuje na przykład liczby nowych maili, która wyświetlałaby się obok ikonki Gmaila. Takie rozwiązanie przewidziano na jednym z mockupów, jednak na razie niestety jeszcze nie działa.

Przejdźmy zatem do instrukcji uruchomienia aplikacji w przeglądarce. Na razie całość działa wyłącznie w Chromium, i do tego jedynie w najnowszej wersji. Jeśli więc masz już zainstalowaną tą przeglądarkę, odśwież listę repozytoriów i pobierz aktualizacje, natomiast w innym przypadku można się zaopatrzyć w program wydając polecenia (dla Ubuntu):

sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install chromium-browser

Jeśli przeglądarka jest już na naszym dysku, uruchamiamy ją z następującą flagą:

chromium-browser --enable-apps
Następnie już w przeglądarce uruchamiamy adres "chrome://extensions" po czym w prawej części ekranu klikamy na link Developer Mode, który wyświetli dodatkowe opcje rozszerzeń. Tam wybieramy przycisk "Load unpacked extension..." po czym przechodzimy w nowym oknie do folderu /opt/google/chrome/resources/. Tam wskazujemy lokalizacje jednej z kilku domyślnie dostępnych aplikacji.

Nowe programy powinny się pojawić w przeglądarce natychmiast po instalacji, a możemy je wywołać uruchamiając pustą kartę w Chromium. Na samej górze powinny być widoczne duże ikony podobne do tych z obrazka na początku wpisu.

W obecnym stadium rozwoju nie jest to jeszcze jakaś rewelacja, jednak mam nadzieję, że Google mimo wszystko pozwoli na dostęp do popularnych usług offline. Już teraz jest to bardzo prawdopodobne, gdyż strony uruchamiane jako aplikacje można wywoływać bez dostępu do sieci, oraz jako jedyne obsługują one powiadomienia wbudowane w przeglądarkę.

[dodatkowe aplikacje: downloadsquad.com; źródło: webupd8.org]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety