poniedziałek, 12 lipca 2010

Rekordowy udział Linuksa w rynku desktopów

Autor: Adrian Nowak, 11:30, poniedziałek, 12 lipca 2010


Według optymistycznych informacji przekazywanych przez serwis W3S, Linux na biurkowych komputerach osiągnął w czerwcu rekordową popularność sięgając 4,8% udziału w rynku systemów operacyjnych. To o 0,3 punktu procentowego więcej niż odnotowano miesiąc wcześniej na podstawie badania komputerów podłączonych do sieci.

Obserwując rosnące zainteresowanie różnego rodzaju Linuksami także na urządzeniach przenośnych, można z pewnością założyć, iż ogólny udział systemu w rynku jest znacznie wyższy. Wracając jednak do samych desktopów, trudno oszacować, jak przedstawia się ilość maszyn niekorzystających z internetu.

Znacznie surowiej wypadł ranking StatCounter, gdzie Linux nie przekracza nawet jednego procenta, osiągając zaledwie 0,8%. Nieco lepiej Pingwinek radzi sobie w badaniu NetMarketShare, gdzie uzyskał wynik 1,07%. Warto natomiast zauważyć, iż z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób korzystających z otwartych systemów operacyjnych.

To z pewnością dobre informacje, jednak rosnąca popularność wiąże się także zwykle z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa systemu. Im dana platforma popularniejsza, tym staje się bardziej łakomym kąskiem dla ludzi tworzących szkodliwe oprogramowanie. Na razie jednak najsłabszym ogniwem jest wciąż nierozważność użytkowników.

[za: webupd8.orgubuntuforums.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety