sobota, 10 lipca 2010

Rząd UK: Używajcie Linuksa zamiast Windowsa

Autor: Adrian Nowak, 10:43, sobota, 10 lipca 2010


Premier UK, David Cameron. Fot: Conservative Middle East Council/Wikipedia
Wielka Brytania tnie koszty w imponującym tempie. Według najnowszych informacji resorty rządowe zmniejszą wydatki aż o 25-40 proc. do końca lipca. Na tym jednak nie koniec...

Premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, David Cameron, poprosił 600 tysięcy pracowników rządowych o przekazywanie swoich propozycji dotyczących oszczędności. Kanclerz Skarbu, George Osborne publicznie ogłosił kilka z ponad 56 tysięcy nadesłanych pomysłów.

Niektóre dotyczyły prozaicznego wyłączania światła, a inne przedstawiały się następująco:

"Aby wydawać mniej, może dokonać migracji całego rządu (służby zdrowia, edukacji itp.) z produktów Microsoftu na Linuksa oraz oprogramowanie open source, jak OpenOffice."

Dwie z 31 odczytanych propozycji sugerowało porzucenie systemu z Redmond na rzecz Pingwinka. Trzeba dodatkowo zaznaczyć, iż nie są to pierwsze tego typu pomysły. Osborne już w 2009 roku pisał w The Times - "Musimy podążać za biznesowymi przykładami z całego świata i czerpać z technologii open source".

Niestety nie wiadomo, czy propozycje zostaną wdrożone w życie, natomiast z pewnością sygnały wysyłane przez rząd wpływają pozytywnie na świadomość nie tylko typowych użytkowników komputerów, ale przede wszystkim korporacji, które zapewne także szukają oszczędności.

źródło: businessweek.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety