środa, 14 lipca 2010

Sound Indicator w Ubuntu z dużymi przyciskami. Użytkownikom się nie podoba

Autor: Adrian Nowak, 11:30, środa, 14 lipca 2010


Sound Indicator z Ubuntu 10.10. Fot: Jono Bacon
Testowe Ubuntu 10.10 wzbogaciło się o zaktualizowany Sound Indicator, czyli aplet, który ma ułatwić zarządzanie dźwiękiem w GNOME. Swego czasu wspomniałem o tym, że będzie to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozbudowanych elementów, które znajdą się w przyszłości na linuksowym panelu. To z kolei rodzi pytanie o szybkość i tym samym wygodę całego rozwiązania.

Nowym osiągnięciem Canonical pochwalił się na swoim blogu między innymi Jono Bacon, menedżer społeczności Ubuntu. Niestety jego ekscytacji nie podzielili użytkownicy, którym co prawda sam pomysł bardzo się podoba, jednak wykonanie widzą zupełnie inaczej.

Nie trzeba być ekspertem, by stwierdzić,  że przyciski do nawigacji nie są zbyt estetyczne. Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na niewykorzystaną przestrzeń, oraz poziome ułożenie suwaka do regulacji głośności. Co do tego ostatniego, w Ubuntu suwak ten zmieniano już kilka razy, więc raczej nie ma co liczyć kolejny raz na pionowy układ.

Propozycja przesunięcia przycisków obok okładki. Fot: OMG Ubuntu
Wszyscy natomiast zgodnie twierdzą, że zaprezentowane konstrukcje nie są ostatecznymi, stąd też nie mogło zabraknąć mockupów.

Aby uwolnić miejsce, jedna z propozycji zakłada przesunięcie przycisków nawigacyjnych obok informacji na temat odtwarzanego utworu. To z kolei implikuje problem dużego nagromadzenia elementów, co już teraz nie wygląda najlepiej. Warto dodatkowo pamiętać, że to dopiero jedne z niewielu nowości jakie mają zostać zaimplementowane w aplecie do zarządzania dźwiękiem. Ostatecznie ma on wyświetlać także listę utworów w kolejce odtwarzania, oraz możliwość przełączania się między utworzonymi wcześniej playlistami.

Tak jak mogliśmy się tego spodziewać, trudno będzie dogodzić użytkownikom, którzy nawet tak niewielkie zmiany widzą zupełnie inaczej. Linuksowa filozofia wykształciła w społeczności nawyk do pomagania podczas rozwoju systemu, jednak Canonical już nie raz pokazało, że czasem chęć pomocy tylko utrudnia wprowadzanie usprawnień. Wkrótce przekonamy się, czy tym razem producent Ubuntu posłucha rad swoich przyszłych klientów.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety