środa, 21 lipca 2010

TrueCrypt 7.0 ze sprzętowym wsparciem szyfrowania AES

Autor: Adrian Nowak, 11:30, środa, 21 lipca 2010


Okno główne narzędzia TrueCrypt
TrueCrypt to jedno z najpopularniejszych narzędzi do szyfrowania plików w locie. Jak pokazała historia, zakodowanych z jego pomocą plików nie jest w stanie odczytać nawet FBI, a przynajmniej w czasie kilku lat.

Jako, że polskie prawo nie zmusza nas do podawania policji haseł (w odróżnieniu na przykład od zasad panujących w UK czy USA), można uznać, że pliki ukryte w ten sposób na szyfrowanej partycji są naprawdę niezwykle bezpieczne. Nowa wersja TrueCrypta wykorzystując sprzętową akcelerację, może szyfrować dane nawet do 8 razy szybciej.

W testach serwisu H Online, prędkość szyfrowania danych w TrueCrypt 7.0 dzięki sprzętowej akceleracji wzrosła z 287 MB/s do 2 GB/s. Tak czy inaczej, nawet bez dodatkowego wsparcia program działa bardzo szybko, na nowszych komputerach wręcz niezauważalnie.

Bardzo ciekawie rozwiązano także problem klucza, którego używa się do odkodowania szyfrowanej partycji. Może to być oczywiście zwyczajne hasło, jednak znacznie bezpiecznej wykorzystać do tego celu specjalny plik, który umieszczony na pendrive będziemy nosili zawsze ze sobą. To oczywiście tylko jeden z pomysłów. Równie dobrze można wykorzystać na przykład dane ze znanego tylko nam zdalnego serwera.

Czy gra jest warta świeczki, musicie sobie już odpowiedzieć sami. Jeśli nie przechowujecie na dysku lokalnym żadnych ważnych dokumentów ani haseł (bądź innych rzeczy którymi wolelibyście się z nikim nie dzielić), nie ma sensu dodatkowo obciążać procesora. W czasach kiedy komputery towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku, na większości dysków znajdziemy jednak poufne pliki.

Zainteresowani programem znajdą jego paczkę na stronie producenta. Pobieramy stamtąd plik tar.gz dla odpowiedniej architektury, a następnie po rozpakowaniu uruchamiamy plik binarny, który zawiera instalator narzędzia. Po wgraniu znajdziemy go w menu Programy => Akcesoria.

[źródła: webupd8.orgh-online.com, truecrypt.orgniebezpiecznik.pl]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety