piątek, 2 lipca 2010

Ubuntu 10.10 Alpha 2 już dostępne

Autor: Adrian Nowak, 09:40, piątek, 2 lipca 2010


Pierwsza wersja Alpha nie przyniosła nam praktycznie żadnych nowych funkcji, natomiast już drugie wydanie testowe prezentuje się pod tym względem znacznie ciekawiej. Zobaczmy, co nowego w Ubuntu 10.10 Alpha 2.

Druga wersja testowa Maverick Meerkat wyposażona została w jądro 2.6.35-6.7 bazujące na 2.6.35-rc3. Znajdziemy również GNOME w wersji 2.31, bądź dla Kubuntu, KDE 4.5 RC 1. Mamy za sobą także już etap synchronizacji pakietów z Debianem, więc większość aplikacji została już zaktualizowana do ich najnowszych dostępnych wersji.

Ekran główny Centrum oprogramowania Ubuntu (2.1.4)
W Ubuntu 10.10 Alpha 2 nie uraczymy jeszcze zbyt wielu wizualnych nowości. Zwykle są one dodawane w ostatnich fazach tworzenia dystrybucji. Nie oznacza to jednak, że nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Centrum oprogramowania już kolejny raz w ostatnich tygodniach przeszło gruntowny redesign. Tym razem przebudowano układ głównego okna programu i przeniesiono dział "polecane aplikacje" na sam spód okna.

Powodem przemeblowania jest dodatkowa kategoria "co nowego", która prezentowała będzie aplikacje z niedawno zaproponowanego repozytorium. Wcześniejsze zmiany dotyczyły głównie wydajności, którą udało się zachować na bardzo wysokim poziomie.

Pojawiła się także po raz pierwszy funkcja logowania wykorzystując konto LaunchPad. Domyślnie jest ona wyłączona, jednak możemy uzyskać do niej dostęp, wywołując Centrum oprogramowania poleceniem:

software-center --enable-lp
Aplet zarządzania dźwiękiem staje się coraz bardziej rozbudowany
Pierwsze zmiany zaimplementowano już w aplecie zarządzania dźwiękiem. Na razie jeszcze znacznie różni się on od tego, co zapowiadało jakiś czas temu Canonical, jednak myślę, że wdrażanie wizji bardzo skomplikowanego dodatku do panelu będzie mimo wszystko kontynuowane.

Z Ubuntu pożegnało się teraz także Aptitude, które ustąpiło miejsca wiecznemu rywalowi apt-get. Co ciekawe, według ankiety przeprowadzonej przy okazji pierwszej informacji na ten temat, aż 32% użytkowników zaznaczyło, że najczęściej używa Aptitude. 62% korzysta z apt-get, natomiast 6% zarządza pakietami z poziomu innych narzędzi.

Oczywiście w Ubuntu 10.10 nie mogło zabraknąć także systemu plików Btrfs. Colin Watson z Canonical zapowiedział już jakiś czas temu, że nowe rozwiązanie jest częściowo wdrożone, a do współpracy z Btrfs przystosowano między innymi bootloader Grub2. To bardzo dobra informacja, szczególnie, że system plików tworzony głównie przez Oracle już teraz działa równie szybko co dostępny obecnie domyślnie w większości Linuksów ext4.

Pierwsza wersja pulpitu Unity w Ubuntu
Warto także wspomnieć o nowościach w wydaniu przeznaczonym dla netbooków. Canonical zaznaczyło niedawno, iż Unity to nie dok narzędziowy, a także, że nie pozwoli na modyfikację zawartości paneli, ze względu na konieczność zachowania porządku na pulpicie. Ma to ułatwić pracę na niewielkim ekranie netbooka.

Testowego Ubuntu 10.10 Alpha 2 jak zwykle nie zaleca się instalować na maszynach, które muszą działać stabilnie. Osoby zainteresowane testami mogą pobrać obrazy płyt ze strony producenta.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety