wtorek, 27 lipca 2010

Uruchamiamy webOS w Ubuntu (SDK 1.4.5)

Autor: Adrian Nowak, 10:54, wtorek, 27 lipca 2010


webOS w oknie VirtualBoksa
HP kilka miesięcy temu przejęło firmę Palm i od tamtej pory właściwie nic istotnego nie spotkało systemu webOS, w który wyposażone były na przykład telefony Palm Pre.

Ostatnio natomiast HP ogłosiło, że pod koniec roku planuje wydać nową serię urządzeń, w tym smartfonów oraz tabletów z nową wersją systemu webOS 2.0. Na razie jednak system nie dorósł według mnie do swojej nazwy, która jest całkowicie oderwana od jego możliwości.

Zwyczajnie jest to standardowy system dla urządzeń mobilnych, który ma w przyszłości spore szanse na zawojowanie rynku. Wystarczy tylko wspomnieć, że HP to obecnie największy koncern informatyczny pod względem obrotów, a na myśl nasuwa się od razu przykład Apple, które może mieć niedługo bardzo silnego konkurenta.

Zainteresowani systemem webOS mogą go już teraz wygodnie przetestować całkowicie za darmo i bez opuszczania przyjemnego linuksowego środowiska.

Wirtualizacja systemu będzie się odbywała z wykorzystaniem VirtualBoksa, oraz Javy (JRE). Zwykle są to pakiety, które użytkownicy już wcześniej posiadają w systemie, więc nie będę się nad nimi zbytnio rozwodził. Jeśli nie wiesz co to jest, bądź nie masz ich wgranych, kliknij na nazwę programu i pobierz odpowiednie paczki dla Ubuntu (albo .bin).

Dla architektury 32-bit

Później wystarczy już tylko pobrać SDK Palma i dodatkowe narzędzie, które ułatwi uruchomienie całości w Ubuntu. Dla wydania 32-bitowego pobieramy: Palm WebOS SDK oraz Novacom.

Dla architektury 64-bit

Posiadacze 64-bitowej wersji systemu będą musieli wgrać także ia32-libs, następnie wymusić instalację WebOS SDK:

sudo dpkg -i --force-architecture palm-sdk_1.4.5-svn307799-sdk1457-pho465_i386.deb
I na koniec zaopatrujemy się w 64-bitową paczkę Novacom.

Uruchamianie i informacje

Paczki nie są najmniejsze, ale ich instalacja nie powinna sprawić problemu. Po instalacji wszystkich elementów wystarczy wpisać w konsoli "palm-emulator". Wyświetlą nam się dwie dostępne rozdzielczości ekranu, a po wybraniu właściwej rozpocznie się tworzenie wirtualnej maszyny i uruchamianie webOS.

Warto wspomnieć, że webOS to także Linux. Podobnie jak większość dystrybucji wykorzystuje framework GStreamer do odtwarzania multimediów, libpurple do rozmów tekstowych, czy pulseaudio do zarządzania dźwiękiem.

Według mnie prezentuje się już teraz dość ciekawie, chociaż jego bolączką jest obecnie niewielka liczba dostępnych aplikacji. Jeśli HP przyłoży się do swojego nowego nabytku, w przyszłości może się to radykalnie zmienić. Warto więc w wolnej chwili rzucić okiem na webOS, chociażby w ramach ciekawostki.

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety