poniedziałek, 19 lipca 2010

Wine 1.2 gotowe miesiąc przed terminem

Autor: Adrian Nowak, 15:13, poniedziałek, 19 lipca 2010


Kieliszek wina, symbol aplikacji Wine. Fot: Alan Heitz
Dwa lata po wydaniu 1.0 udostępniono stabilne Wine 1.2. Gdyby nie to narzędzie, wielu użytkowników miałoby znacznie większe trudności podczas migracji na Linuksa, bądź wcale by się jej nie podejmowało.

Przypomnę, że Wine to narzędzie umożliwiające uruchamianie aplikacji z Windowsa w Linuksie i Mac OS. Dzięki odpowiednikom bibliotek DLL znanym z systemu Microsoftu, możemy cieszyć się w mniej popularnych środowiskach aplikacjami takimi jak MS Office czy Adobe Photoshop.

Twórcy Wine nie skupiają się na marketingu, to też numer 1.2 wcale nie oznacza, że jest to bardzo młody program. Jak możemy przeczytać na stronie z ogłoszeniem wydania nowej wersji, w ostatnim wydaniu dokonano aż 23 tysięcy zmian i poprawiono ponad 3000 błędów. Takie liczby chyba najlepiej pokazują z jakiego rozmiaru projektem mamy do czynienia.

Aktualizacje w Wine dotyczyły przede wszystkim usprawnień związanych z uruchamianiem aplikacji 64-bitowych, a także lepszej obsługi gier wykorzystujących akcelerację Direct3D. Poprawiono również wygląd wyświetlanych okien, które korzystają teraz z ikon Tango. W kolejnej wersji Wine 1.2.1 możemy się spodziewać dalszego łatania programu, natomiast w dalszej perspektywie (1.3), programiści chcą dokonać reimplementacji API Windowsa. Pełną listę zmian znajdziecie na stronie twórców.

Instalacja

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo aptitude update
sudo aptitude install wine


źródło: winehq.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety