poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Debian ma 17 lat! Urodziny samego Linuksa za 10 dni

Autor: Adrian Nowak, 11:51, poniedziałek, 16 sierpnia 2010


Gdyby Debian był człowiekiem, lubiłby taki tort. Fot: ilkerender
Już za dziesięć dni 19. urodziny obchodzi sam Linux, tymczasem dziś w siedemnasty rok życia (?) wchodzi równie istotny Debian.

Dystrybucja okazała się na tyle interesująca, że kilka lat temu Mark Shuttleworth postanowił o nią oprzeć swoje Ubuntu. Wybór był właściwie oczywisty, gdyż Debian to jedyny tak popularny Linux, za którym nie stoi pojedyncza duża korporacja.

Debiana powołał do życia Ian Murdock, a sama nazwa jest kontaminacją imion Murdocka i jego dziewczyny (obecnie byłej żony) Debry. System występuje obecnie w przeróżnych postaciach, które mają dziesiątki miliony użytkowników na całym świecie. Do niedawna wróżono mu świetlaną przyszłość także na urządzeniach przenośnych w postaci Maemo, który ewoluował jednak do MeeGo wykorzystującego paczki RPM.

Obecnie Debian może współpracować nie tylko z jądrem Linuksa, ale także GNU Hurd, NetBSD czy FreeBSD. Dostępny jest również nieoficjalny port Nexenta, oparty o OpenSolarisa. Przez te 17 lat Debian został dostosowany do niemal wszystkich najistotniejszych platform, więc producenci sprzętu mogą czerpać z niego pełnymi garściami.

Pozostaje więc chyba tylko życzyć wszystkiego dobrego, bo bez Debiana nie moglibyśmy korzystać z wielu świetnych projektów o których korzeniach często zapominamy.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety