poniedziałek, 2 sierpnia 2010

GNOME OS na rękę Red Hatowi i Canonical

Autor: Adrian Nowak, 17:03, poniedziałek, 2 sierpnia 2010


Fragment prezentacji przedstawiającej przyszłość GNOME
Podczas odbywającej się konferencji GUADEC 2010 dotyczącej GNOME, pod dyskusję poddawanych jest coraz więcej nurtujących problemów.

Ostatnio dość duże kontrowersje wzbudził niewielki udział Canonicala w pracach nad rozwojem środowiska w porównaniu chociażby do Red Hata. Należy jednak zauważyć, że pod uwagę brano wyłącznie prace nad elementami wchodzącymi w skład domyślnego pulpitu, co niekorzystnie wpływa na wygląd statystyk, de facto opracowanych na podstawie "commitów", czyli też niezbyt dokładnych.

Z planów przedstawionych na prezentacji przygotowanej przez jednego z deweloperów wyraźnie widać, że GNOME chce się coraz szybciej rozwijać, by już w wersji 4.0 stać się osobną dystrybucją o nazwie GNOME OS. Propozycja taka wypłynęła ze strony Red Hata, który obecnie mocno inwestuje w prace nad pulpitem.

Nie ma się co dziwić, że Mark Shuttleworth z Canonical jest przychylny wizji stworzenia takiego systemu. Pozwoliłby on trochę uciszyć wszystkich uważających, że Ubuntu sprowadza na złą drogę GNOME, bądź - co bliższe prawdzie - tworzy jego alternatywną wersję. Czy ta alternatywa jest lepsza niż oryginał, to już ocena bardzo subiektywna.

Przy okazji można się zastanowić, czy Ubuntu nie straci w przyszłości ze względu na daleko idące modyfikacje interfejsu. Kreując swoją wizję środowiska, automatycznie odrzuca przecież jednocześnie niektóre pomysły zespołu GNOME.

Czy kolejna dystrybucja jest potrzebna? Czy taki twór ułatwi popularyzację Linuksa? Czy w ogóle większa popularność dla Pingwinka jest czymś dobrym. - GNOME OS rodzi więcej pytań niż odpowiedzi, zachęcam zatem do dyskusji, a mniej aktywnym użytkownikom pozostaje po prostu czekać.więcej informacji: slideshare.net, blogs.gnome.orgomgubuntu.co.uk, markshuttleworth.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety