wtorek, 10 sierpnia 2010

Motyw Ambiance z Ubuntu 10.10 wygląda genialnie. Instalacja w Lucid

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 10 sierpnia 2010


Ciemny wariant Ambiance dla Ubuntu 10.10
Nieczęsto mogę to pisać, ale tym razem Canonical naprawdę "dało radę". Jak się okazuje, pośpieszna zmiana wyglądu Ubuntu 10.04 była jedynie wstępem do prawdziwych nowości, które czekają na nas w Ubuntu 10.10.

Najbardziej urzekająca jest dbałość o szczegóły. W zaktualizowanym temacie graficznym trudno znaleźć niedopracowany element.

Można powiedzieć, że właśnie tak powinno wyglądać Ubuntu. Choć na razie udostępniono jedynie testową wersję motywu, patrząc na temat, który znajduje się domyślnie w 10.04 trudno nie odnieść wrażenie, że to własnie wersja LTS była swego rodzaju "betą".

"Nauczyliśmy się bardzo wiele przez ostatni rok i jesteśmy w trakcie ciągłego wprowadzania nowości i poprawek" - czytamy na stronie Canonical.

Wszystkich zmian nie sposób wymienić. Najabardziej w oczy rzucają się nowe ikony przycisków w obramowaniu okna, a także zoptymalizowany wygląd praktycznie wszystkich istotniejszych elementów tematu graficznego.

Ustawienia Rhythmboksa z nowym motywem GTK+ 
Zmiany to także powrót do korzeni - więcej pomarańczowych kolorów, które świetnie komponują się zarówno w jasną jak i ciemniejszą wersją Ambiance. Choć to "tylko" wygląd, chciałbym żeby Canonical robiło mi więcej takich niespodzianek, bo naprawdę znacznie wygodniej korzysta się z systemu, który przynajmniej wizualnie wygląda na dopracowany (od środka wciąż bywa różnie).

W całej sytuacji nasuwa mi się tylko jedna negatywna myśl. Ubuntu 10.04 z przedłużonym wsparciem zdecydowanie nie było tym, co początkowo miało być określane dystrybucją LTS. Zamiast stabilnego systemu który wgrywamy "na lata", twórcy zaryzykowali wprowadzając do tego wydania bardzo wiele nowości będących dopiero zalążkami prawdziwych narzędzi (jak Centrum oprogramowania).

Z drugiej strony, z pewnością dzięki testom na milionach użytkowników całość rozwinęła się znacznie szybciej niż miałoby to miejsce w zamkniętych pracowniach Canonical.

No ale przejdźmy już do najciekawszego, czyli do testów. Całość przeznaczona jest ze względu na zależności wyłącznie dla użytkowników Ubuntu 10.04, bądź dowolnej z testowych wersji 10.10. Paczki dla odpowiednich wydań można pobrać ze strony Canonical, przy czym najpierw instalujemy silnik Murrine, a następnie paczkę z motywem.

więcej informacji: design.canonical.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety