sobota, 21 sierpnia 2010

Pierwsze oficjalne plany Ubuntu na DVD

Autor: Adrian Nowak, 10:15, sobota, 21 sierpnia 2010


Fot: C.P.Storm
Jak słusznie zauważył Robbie Williamson z Canonical, do tej pory nikt nie podejmował oficjalnej inicjatywy umieszczenia Ubuntu na krążkach DVD.

Plany takie okazują się jednak konieczne, gdyż rozwój systemu szybko powiększa rozmiar obrazu płyty, a ciągłe wyrzeczenia i usuwanie popularnych narzędzi takich jak GIMP, nie może trwać w nieskończoność.

Co ważne, propozycja jednego z deweloperów Ubuntu nie dotyczy standardowych wydań, gdyż jak wspomina Robbie Williamson: "podwoiłoby to liczbę zadań niezbędnych do wykonania podczas udostępniania obrazu". Krążki DVD mają być używane tylko w przypadku wydań LTS i jedynie w wersjach poprawkowych, jak udostępnione niedawno Ubuntu 10.04.1.

Z argumentacją o podwojeniu liczby zadań podczas wydawania obrazu DVD nie zgadza się z kolei Jorge Castro, także deweloper pracujący dla Canonical. "Z mojej uproszczonej perspektywy to tylko wydanie CD z kilkoma dodatkowymi pakietami" - wspomina Castro, choć jak sam dodaje, nie jest przekonany jak takie zmiany wpłynęłyby na pracę innych zespołów tworzących Ubuntu.

Choć Williamson broni swojego zdania, trudno sobie wyobrazić aby stworzenie obrazu DVD było aż takim dużym problemem. Logiczna wydaje się jednak argumentacja o tym, że przy tworzeniu obszerniejszego wydania, deweloperów czeka większa ilość pracy, a przy tym mniejsza liczba użytkowników zdecyduje się na pobieranie większych obrazów.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety