wtorek, 17 sierpnia 2010

Po co w Ubuntu 10.10 wielodotyk?

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 17 sierpnia 2010


iPody Touch to jedne z pierwszych urządzeń, które kazały się dotykać. Fot: FHKE
Canonical podało niedawno, że rozpoczęły się prace dotyczące wdrożenia do Ubuntu wielodotyku obecnego w większości nowych smartfonów i tabletów takich jak iPad. To z kolei rodzi dość istotne pytanie - po co w ogóle taka funkcja w Ubuntu?

Niezorientowanym muszę przypomnieć, że wielodotyk zwany też z angielskiego multitouch, to nic innego jak możliwość sterownia urządzeniem za pomocą ekranu dotykowego wykorzystując nie tylko jeden wskaźnik, ale na przykład dwa palce.

Gotowe dopiero w Ubuntu 12.04

Jak wspomina Canonical: "będzie to ciekawy obszar działań przez kolejnych kilka wydań, aż do 12.04 LTS". Na tej podstawie można więc założyć, że całość będzie w pełni gotowa i funkcjonalna dopiero za dwa lata. Trzeba przyznać, że w informatyce to dystans kilku lat świetlnych.

Z drugiej strony, pierwsza implementacja ma się pojawić już w stabilnym Ubuntu 10.10, zatem za nieco ponad dwa miesiące. Producent Ubuntu tłumaczy, że chce w ten sposób dostosować system do niektórych urządzeń Della, HP i Lenovo, które już teraz posiadają dotykowe ekrany. Jedyny problem w tym, że jest ich tyle co na lekarstwo, a zdecydowanie więcej osób wolałoby zamiast tego chociażby lepszej obsługi sterowników do kart graficznych.

Dotykowego interfejsu brak

Pojawia się dodatkowo problem dotykowego interfejsu, którego - jak słusznie zauważył Mark Shuttleworth - w Ubuntu nie ma. Jak wspominałem jednak niedawno, ciekawym pomysłem mogłoby się okazać wykorzystanie GNOME Shell, albo chociaż Unity, którymi wygodniej steruje się z poziomu dotykowego ekranu chociażby ze względu na duże ikony.

Twórcy zwracają także uwagę na ciekawe łączenie gestów, które ma dać niespotykane wcześniej rezultaty. Pozytywnie przedstawia się również współpraca z popularnymi programami, jak chociażby czytnikiem PDF Evince.

Może kiedyś się przyda

Canonical zdecydowanie próbuje się wstrzelić w przyszły trend, licząc że za kilka lat komputery z ekranem dotykowym będą bardzo powszechne. Takie działania należy doceniać, jednak trzeba także szczerze przyznać, że na razie wielodotyk w Ubuntu będzie użyteczny tylko dla ułamka użytkowników.


więcej informacji: blog.canonical.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety