wtorek, 3 sierpnia 2010

Ubuntu 10.10 dla netbooków jednak nie z Chromium. Z Firefoksem 4.0 też nie...

Autor: Adrian Nowak, 22:50, wtorek, 3 sierpnia 2010


Firefox odpowiedniejszy dla netbooków według Canonical. Fot: mariosp
Wygląda na to, że pomimo wcześniejszych rozważań, Firefox w Linuksie jest na razie niezastąpiony. Tak przynajmniej twierdzi Canonical, które pomimo prób, postanowiło do Ubuntu 10.10 Netbook Edition dołączyć jednak Firefoksa a nie Chromium.

Jorge Castro z Canonical motywuje taką decyzję kilkoma czynnikami, włączając w to niebezpośrednią instalację wtyczki Flash, a także niedociągnięcia związane z tłumaczeniami.

Twórcy Ubuntu poinformowali także o tym, że w wydaniu 10.10 nie zagości domyślnie Firefox 4 - zamiast tego znajdziemy w nim Liska z numerem 3.6. Canonical najwyraźniej nie chce dołączać do systemu testowego wydania, co kiedyś miało miejsce w wersji 8.04 LTS, kiedy to z Ubuntu rozprowadzano Firefoksa 3.0 Beta 5.

Fani Firefoksa mają się z czego cieszyć, bo większa społeczność to zwykle także więcej rozszerzeń, a kilkanaście milionów użytkowników Ubuntu z pewnością pozytywnie wpłynie na statystyki lubianej w Polsce przeglądarki.

Z drugiej strony odrzucenie bardzo lekkiego Chromium na rzecz Firefoksa 3.6 może budzić spore obawy. Dopiero w wersji 4.0 Liska widać znaczną poprawę szybkości, a i tego wydania nie zaproponowali nam deweloperzy w Ubuntu 10.10. Czy ze względu na nietypową integrację Flasha oraz niekompletne tłumaczenia warto było rezygnować z szybkości działania? 

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety