piątek, 27 sierpnia 2010

Ubuntu 10.10 jednak bez Btrfs

Autor: Adrian Nowak, 12:05, piątek, 27 sierpnia 2010


Seagate Barracuda, Fot: Andres Rueda
Sytem plików Btrfs już od jakiegoś czasu zapowiadany jako następca dla obecnego od niedawna w Ubuntu ext4 nie znajdzie się w wersji 10.10 - poinformował na stronach projektu Robbie Williamson.

Jakiś czas temu Colin Watson z Canonical zapowiadzał, że nowe rozwiązanie zostało już częściowo wdrożone w Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat.

Do współpracy z Btrfs przystosowano udało się już przystosować między innymi bootloader Grub2, jednak w związku z natłokiem zadań przed premierą wersji 10.10, prace zostały odsunięte i tym razem całość ma być gotowa do czasu wydania Ubuntu 11.04.

Zaimplementowanie w instalatorze wsparcia dla Btrfs miało pozwolić na szybsze wyszukiwanie błędów przez większe grono użytkowników testowej wersji Ubuntu 10.10.

Przypomnę, że Btrfs to system plików, który został zaprojektowany dla komputerów przyszłości i jest w stanie zaadresować aż 16 eksabajtów (16 384 petabajtów) w stosunku do "tylko" 1024 petabajtów z którymi radzi sobie domyślne obecnie ext4.

Jedną z jego licznych zalet jest bezpieczeństwo zapewniane przez szereg funkcji, między innymi automatycznego tworzenia sum kontrolnych danych i metadanych, które podczas korzystania z macierzy mogą być automatycznie naprawiane. Inną ważną funkcją tego systemu plików jest copy on write. Najprościej mówiąc, podczas zapisywania zmian w pliku, czy kopiowania struktur danych, zmiany w metadanych są aktualizowane dopiero po poprawnym zakończeniu tej operacji. Chroni to przed uszkodzeniem danych w sytuacji przerwania zapisu i umożliwia dotarcie do plików sprzed awarii.

więcej informacji: blueprints.launchpad.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety