Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 10 sierpnia 2010

Ubuntu zaczyna śledzić liczbę instalowanych systemów

Autor: , 22:39, wtorek, 10 sierpnia 2010


Popularność Ubuntu według wyników wyszukiwania Google
Późno bo późno, ale Canonical wreszcie zaczęło przykładać większą wagę do statystyk popularności swojego systemu.

Pakiet canonical-census opisano jako: "wyślij wiadomość "Żyję!"do Canonical". Do tej pory powierzchownych badań dokonywano badając liczbę systemów pobierających aktualizacje.

Canonical dobrze zna narzekania użytkowników Linuksa na brak prywatności, chociażby w stosunku do Google, zatem już na wstępie informuje, że wraz z raportem nie są przesyłane żadne prywatne dane użytkownika. Producent Ubuntu śledzi tylko wersję systemu (z pliku /var/lib/ubuntu_dist_channel) oraz dane dotyczące podzespołów komputera zbierając je z wykorzystaniem interfejsu DMI. Do całości dołączana jest także liczba wysłanych wcześniej raportów.

Dzięki nowościom możliwe będzie śledzenie procesu migracji użytkowników i najczęściej wykorzystywanych przez nich maszyn, co do tej pory pozostawało pod znakiem zapytania. To z kolei powinno się przełożyć na optymalizację Ubuntu pod kątem tych najpopularniejszych zestawów sprzętowych i podzespołów.

Użytkownicy, którzy są bardzo wyczuleni na punkcie inwigilacji mogą mimo wszystko usunąć pakiet z systemu jak każdy inny. Dla dobra rozwoju Ubuntu udostępnienie takich danych nie powinno jednak stanowić większego problemu.


źródło: phoronix.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety