poniedziałek, 13 września 2010

Broadcom otwiera swoje sterowniki, niestety tylko część

Autor: Adrian Nowak, 11:37, poniedziałek, 13 września 2010


Koniec problemów z kartami WiFi? Fot: fluzo
Chipy produkowane przez Broadcom są chętnie wykorzystywane przez większość producentów kart bezprzewodowych. Niestety do tej pory zamknięte sterowniki nie ułatwiały obsługi urządzeń z poziomu Linuksa.

Wszystko ma się jednak zmienić, po tym jak niespodziewanie Broadcom ogłosił, że zamierza udostępnić kod sterowników na bardzo liberalnych zasadach.

Programiści będą mogli teraz kopiować, modyfikować i rozprowadzać kod dostarczony przez producenta chipów. W oficjalnym ogłoszeniu czytamy:

Broadcom chciałby ogłosić pierwsze wydanie w pełni otwartych Linuksowych sterowników dla najnowszej generacji chipsetów 11n. Sterowniki, choć wciąż są w trakcie przygotowywania, będą udostępnione wraz z całym kodem źródłowym. Kod oparty o moduł mac80211 już teraz wspiera wiele chipów (BCM4313, BCM43224, BCM43225) jak również jest podstawą frameworka do budowy oprogramowania w kolejnych układach.

Z pewnością jest to bardzo dobra informacja dla użytkowników Pingwinka, choć nie jest na razie pewne, czy udostępnione sterowniki znajdą także zastosowanie dla starszych układów, a jeśli tak, to czy dla wszystkich.

Już teraz część kodu została włączona do jądra systemu, można więc być już prawie pewnym, że za kilka lat problem kart WiFi w Linuksie nie powinien istnieć.

[źródła: osnews.com, news.yahoo.com]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety