czwartek, 23 września 2010

Konkurs: Jak dbać o oczy przed komputerem

Autor: Adrian Nowak, 13:45, czwartek, 23 września 2010


Fot: Christine Zenino
Przy okazji niedawnego konkursu związanego ze zdrowiem oczu odzew był znacznie większy niż się spodziewałem. Wielu czytelników udało się obdarować nagrodami, natomiast reszta mam nadzieję skorzystała z informacji umieszczonych we wpisie.

Wszyscy, którzy ostatnio nie mieli szczęścia (bądź zużyli już swoje zestawy) mogą jeszcze raz wziąć udział w zabawie.

Zanim jednak przejdziemy do konkursu, kilka ciekawostek, które podesłał producent kropli do oczu Hyabak. Według statystyk, przeciętny polski internauta spędza 5 godzin na dobę przed komputerem. Warto sobie na zakończenie dnia wpisać w konsoli "uptime" by przekonać się, że często nie jesteśmy wcale tacy "przeciętni". Przy okazji znalazłem też informację, że statystyczny Polak chodzi do opery raz na 73 lata. Tutaj przyznam, nie jestem oryginalny.

Inną ciekawostką jest fakt, że podczas godziny spędzonej przed monitorem wykonujemy około 5 tysięcy ruchów gałkami ocznymi. Nie mogłem sobie odmówić prostych obliczeń, które niezbyt zaskakująco wskazały na średnio 1,38 ruchu na sekundę. To przecież prawie jak sport.

Jak się okazuje, najbardziej szkodliwa podczas pracy z komputerem dla oczu jest praktycznie niezmienna ogniskowa (chyba, że mamy bujany fotel) oraz mniejsza częstotliwość mrugnięć. Podobno przed monitorem spada ona z 20-25 razy na minutę do 1-2 razy. Dalej już przez analogię można się domyślić, że gdy nie mrugamy, nasze oczy są słabo nawilżone i zaczynają szczypać.

Gdy więc zobaczycie w pracy czy szkole kogoś kto buja się na krześle, szybko mruga bądź patrzy za okno - nie zwracajcie mu uwagi. Zwyczajnie dba o swoje zdrowie. Niestety moi nauczyciele w szkole nie byli na tyle wyrozumiali.

Już bardziej serio, właśnie w takich przypadkach znajdują zastosowanie krople do oczu, których zestawy można wygrać w konkursie (kosmetyczka zawierająca krople, okulary żelowe, film edukacyjny). Takich paczuszek wraz z przedstawicielem firmy Thea rozdamy tym razem dziesięć.

Dziesięć takich zestawów trafi w ręce czytelników
Jak zawsze wystarczy napisać krótki komentarz, tym razem udzielając odpowiedzi na dwa proste pytania:

1) Co najbardziej cieszy Twoje oczy?
2) Dlaczego krople HYABAK są bezpieczne?

Podpowiedzi można znaleźć na stronie producenta Hyabak.pl

Na koniec kilka kwestii technicznych. Umieszczając komentarz wpisujcie w odpowiednie pole swój prawdziwy adres e-mail (najlepiej nie w treści komentarza). Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie organizatora.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety