środa, 29 września 2010

Mark Shuttleworth: Kolejne wersje Ubuntu będą wyposażone w LibreOffice

Autor: Adrian Nowak, 15:17, środa, 29 września 2010


LibreOffice, czyli OpenOffice bez Oracle
Gdy kilka miesięcy temu pisałem, że Oracle zaczyna niekorzystnie wpływać na OpenOffice, sporo osób wierzyło jeszcze, że są to jedynie nic nieznaczące incydenty.

Późniejsze wydarzenia, w tym porzucenie rozwoju OpenSolarisa pokazały jednak, że Oracle nie chce już kontynuować swoich open source'owych projektów.

Niedawno problemy dotknęły także OpenOffice, którego głównym sponsorem jest obecnie Oracle. Ze względu na rozbieżności w wizji przyszłości pakietu, a także działania nowego właściciela, osoby rozwijające zestaw biurowych narzędzi zdecydowały się na uniezależnienie od Oracle. Oczywiście informatyczny gigant może się na to nie zgodzić i nadal przygotowywać swoje wersje narzędzia.

Taka wizja jest mało prawdopodobna, jednak gdyby Oracle nie zrzekł się praw do nazwy OpenOffice, jego miejsce zajmie fork o nazwie LibreOffice. Ze względu na dobro narzędzi, najlepiej byłoby tego uniknąć, gdyż OpenOffice jest obecnie niezwykle znaną marką, a miliony użytkowników, którzy nie śledzą na bieżąco informacji mogą się poczuć zdezorientowani.

Choć OpenOffice odwraca się od Oracle, nie ma nic przeciwko czerpaniu od niego pieniędzy. Już teraz w przygotowywaniu pakietu pomagają między innymi Google, Red Hat, Novell czy Canonical.

Twórca Ubuntu, Mark Shuttleroworth przy okazji zapewnił, że kolejne wersje Ubuntu będą wyposażone w LibreOffice:

Oprogramowanie biurowe jest krytycznym komponentem wolnego środowiska, więc Ubuntu będzie dołączało do kolejnych wersji systemu pakiet LibreOffice.

Skoro OpenOffice odłączyło się od Oracle, trudno będzie uzyskać dostęp do finansowania na takim samym poziomie jak poprzednio. Choć samo funkcjonowanie pakietu (choć pod inną nazwą) jest niezagrożone, nowe funkcję mogą się teraz pojawiać znacznie rzadziej.

LibreOffice można już teraz pobrać z nowej strony projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety