poniedziałek, 13 września 2010

Nautilus Terminal, czyli konsola zawsze pod ręką

Autor: Adrian Nowak, 10:48, poniedziałek, 13 września 2010


Choć graficzny interfejs użytkownika jest zwykle bardzo wygodny, wiele operacji możemy wykonać szybciej stosując tryb tekstowy. Z pomocą przychodzi nam tym razem modyfikacja Nautilusa, która zwalnia z konieczności ciągłego uruchamiania konsoli.

Finalny efekt wygląda tak, jak na obrazku z początku wpisu. Tryb tekstowy można ukryć, bądź wyświetlać za każdym razem po przejściu do nowego folderu. W każdym przypadku będzie automatycznie ustawiony na aktualną lokalizację.

Konfiguracja dodatku jest bardzo wygodna
Myślę, że terminal wyświetlający się cały czas nie jest potrzebny, jednak warto mieć do niego wygodny dostęp, szczególnie, że wydajność tak zmodyfikowanego Nautilusa jest niemal identyczna co w przypadku pierwowzoru.

Całość można wgrać w Ubuntu wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:flozz/flozz
sudo apt-get update
sudo apt-get install nautilus-terminal

Wystarczy już teraz tylko ponownie uruchomić przeglądarkę plików, która na górze powinna wyświetlać zawartość terminala.

Warto jeszcze przejść do ustawień, które są w tym przypadku bardzo obszerne. Możemy w nich nie tylko dostosować zachowanie konsoli, ale także jej wygląd. To ważne, gdyż czarne okno nie pasuje kolorystycznie do domyślnego motywu Ubuntu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety