wtorek, 7 września 2010

Płatny odtwarzacz DVD w Centrum oprogramowania Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 21:37, wtorek, 7 września 2010


Płatny Fluendo DVD Player nie zachęca do zakupów
Potwierdzone, sprawdziłem, to nie żart - Canonical naprawdę chce sprzedawać odtwarzacz filmów DVD za prawie 80 złotych.

Może sam ten fakt uszedłby w tłumie, gdyby nie to, że producent Ubuntu na razie umieścił w swoim sklepie wyłącznie to narzędzie. Przyznam, że nie tego spodziewałem się po licznych zapowiedziach.

Centrum oprogramowania miało zawierać "drobne narzędzia" dostępne za symboliczne opłaty, ale jak widać, zawiera niedrobne narzędzie za niesymboliczną opłatę. Choć to na razie jedynie przedsmak prawdziwego sklepu z aplikacjami, nie da się ukryć, że Canonical po raz kolejny się nie wykazało. Każdy ruch związany z konkurentami jest bacznie śledzony przez internautów, którzy znów nie dostali nic ciekawego. Do tajemniczych i intrygujących premier w stylu Apple, Canonicalowi jeszcze daleko.

Sam Fluendo DVD Player może być jednak użyteczny dla użytkowników, którzy cenią sobie wysoką jakość dźwięku, gdyż narzędzie wspiera między innymi MPEG LA oraz Dolby. Za ich implementację właściciele programu musieli ponieść opłaty, stąd tak duża cena za coś tak wydawałoby się prostego jak odtwarzacz DVD.

Bardzo chciałbym aby Centrum oprogramowania odniosło sukces, gdyż oczywiste jest, że to jedna z szans na znacznie szybszy rozwój oprogramowania dla Linuksa. Obserwując jednak Ubuntu One, czy dodatek Music Store, można mieć spore wątpliwości co do przyszłych sukcesów.

Faktem jest jednak, że sklep z aplikacjami jest przygotowywany znacznie dłużej i tym razem Canonical nie odpuści tak łatwo. Miejmy nadzieję, że poza wspieraniem rysi, w zanadrzu jest jeszcze kilka innych pomysłów, które zdołają zainteresować deweloperów.

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety