niedziela, 26 września 2010

Seabird - koncepcja telefonu open source od Mozilli

Autor: Adrian Nowak, 11:49, niedziela, 26 września 2010


Wygodna klawiatura i touchpad wykorzystujący podczerwień w Seabird
Mozilla już ponad rok temu uruchomiła witrynę, gdzie pomysłowi użytkownicy mogą proponować swoje koncepcje unikalnych rozwiązań, które mogą w przyszłości ułatwić życie milionom ludzi.

W 2009 roku Billy May rozpoczął tworzenie prezentacji telefonu przyszłości, który teraz można już podziwiać w pełnej krasie. Urządzenie zwane początkowo MozPhone, ewoluowało do Seabird.Jedną z głównych innowacji, której na razie nie znajdziemy w żadnym seryjnie produkowanym telefonie jest wirtualna klawiatura wyświetlana na płaskiej powierzchni obok telefonu. Pomysł nie jest nowy, jednak ze względu na duże zużycie energii oraz konieczność wbudowywania mikroprojektorów, producenci urządzeń na razie niechętnie spoglądają w stronę takich innowacji. Warto też zauważyć, że zwykle telefonu używamy trzymając go w ręku (nierzadko w ruchu), a nie jak stojącego na biurku komputera.

Sam design jest natomiast bardzo nowoczesny i ciekawy. Dodatkowe funkcje mają sprawić, że telefon mógłby być swego rodzaju zamiennikiem dla netbooka. Na razie pojawia się jeszcze kilka barier natury technicznej (na przykład słabe baterie, czy ograniczona wydajność), jednak jako koncept, nie można mieć pretensji. Ciekawostką w tym przypadku jest fakt, że interfejs telefonu przypomina ten znany z Androida, natomiast podczas korzystania z rzutnika wyraźnie wyświetlano Windows 7 (choć to oczywiście jedynie wizualizacja).

Jak wspomniałem wcześniej, autorem projektu jest Billy May, który przygotowywał całość w swoim wolnym czasie. Choć projekt ma bardzo otwarty charakter, Mozilla przyznaje, że nie ma zamiaru produkować telefonu. Całość traktuje bardziej jako ciekawostkę i pokaz siły swojej społeczności.

Prezentację urządzenia można zobaczyć poniżej (wersja 3D na YouTube):Zachęcam także do zapoznania się z innym projektem smartfona przygotowanym przez jednego z użytkowników. HTC 1 to koncepcja, którą stworzył Andrew Kim wyłącznie z użyciem wyobraźni i programu graficznego.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety