wtorek, 7 września 2010

Sweet Home 3D - projektowanie i urządzanie wnętrz w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 14:32, wtorek, 7 września 2010


Widok 3D podczas projektowania znacznie ułatwia dobór mebli
Projektowanie wnętrz to z pewnością bardzo ciekawe zajęcie z którym czasem mimowolnie musi się zmierzyć niemal każdy. Natknąłem się niedawno na bardzo przyzwoite narzędzie, które pozwoli nie tylko zaprojektować wygląd wnętrza, ale także przygotować cały plan przyszłego domu.

Aplikacja Sweet Home 3D przygotowana została w Javie, więc możemy z niej skorzystać zarówno na Linuksie jak i Windowsie oraz Mac OS. Szczerze mówiąc zwykle tego typu narzędzia nie są demonami szybkości, jednak w tym przypadku trzeba zaznaczyć, iż całość działa bardzo sprawnie. Twórcy jako minimalne wymagania podają procesor o taktowaniu 400 MHz, 256 MB pamięci operacyjnej.

Gotowy projekt niewielkiego mieszkania
Choć projektowanie domów nie jest moim hobby, muszę przyznać, że niczym znana gra Sims, także Sweet Home daje prawdziwą przyjemność z tworzenia wirtualnych budynków. Do dyspozycji mamy między innymi popularne typy mebli, którym możemy przypisywać dokładne wymiary, a wprowadzane przez nas zmiany są na bieżąco odwzorowywane w trybie projektu oraz 3D.

Warto zauważyć, że narzędzie może być wykorzystywane zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów, którzy pragną w wygodny sposób przedstawić klientowi wygląd mieszkania.

Gotowy projekt można przeglądać w kilku trybach. Dostępna jest między innymi "wirtualna wizyta", która pozwoli na cyfrowe zwiedzanie, czy tryb wideo dzięki któremu w stosunkowo prosty sposób przygotujemy prezentację wnętrza. Również podczas standardowego renderowania "zdjęcia" dostępne jest wiele poziomów jakości, od najszybszej po bardzo dokładną, przypominającą prawdziwą fotografię.

Jak widać, darmowe aplikacje wcale nie muszą być ubogie w funkcje, choć często największym problemem jest fakt, iż nie wiemy o ich istnieniu. Sweet Home 3D można pobrać za darmo ze strony projektu, bądź nawet uruchomić online w przeglądarce (oczywiście kosztem niższej wydajności).

Widok zdjęcia stworzonego w oparciu o tryb zwiedzania
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety