sobota, 4 września 2010

Synaptic wkrótce pożegna się z Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 15:03, sobota, 4 września 2010


Niezastąpiony dla wielu Synaptic zniknie z Ubuntu
Już od dawna pozbycie się Synaptica (rozbudowanego narzędzia do zarządzania pakietami w Linuksie) było jednym z punktów na drodze rozwoju Centrum oprogramowania Ubuntu.

Choć trudno sobie wyobrazić system bez tego niezwykle użytecznego narzędzia, według nieoficjalnych informacji może ono zniknąć już w Ubuntu 11.04.

Jeden z użytkowników dotarł do komentarza, który zostawił Paul Tagliamonte z Canonical. W serwisie Reddit użytkownicy zwrócili uwagę na to, że w Ubuntu dostępnych jest zbyt wiele różnych sposobów na instalowanie nowych pakietów. Możemy tego dokonywać między innymi z poziomu konsoli, Synaptica, Centrum Oprogramowania, czy też podczas instalacji z paczek wykorzystując GDebi.

Paul Tagliamonte napisał w komentarzu:

Synaptic wkrótce pożegna się z Ubuntu. (...) Powinien być usunięty już w Lucid, ale pozostał (Centrum Oprogramowania miało zbyt mało funkcji). Myślę, że nie zostanie wyrzucony z Maverick (10.10 - red.), ale nie powinno go być już w Natty (11.04 - red.).

Choć niektórzy użytkownicy rzeczywiście mogą uważać, że zbyt wiele aplikacji do instalowania pakietów wprowadza niepotrzebny zamęt, chyba każdy zgodzi się z faktem, że chociażby przy rozwiązywaniu konfliktów z zależnościami, Synaptic jest znacznie wygodniejszy niż konsolowe nakładki. Na razie Centrum Oprogramowania skupia się przede wszystkim na implementacji wsparcia dla płatnych aplikacji, natomiast bardziej techniczne kwestie są pomijane.

Gdyby usunięto Synaptica teraz, można by wszcząć bunt, jednak jeśli stanie się to dopiero za ponad pół roku, można być pewnym, że Canonical zdąży do tego czasu kompletnie wyposażyć swoje narzędzie. Z drugiej strony, przyzwyczajenia i cierpliwość wielu użytkowników znów zostaną wystawione na próbę.

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety