środa, 29 września 2010

Szybsze pobieranie plików z Aria2

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 29 września 2010


Aria2 to typowe narzędzie konsolowe
Myślę, że większość użytkowników kojarzy konsolowe narzędzie Wget, które pozwala na wygodne pobieranie plików w trybie tekstowym. Jest to program prosty i często bardzo przydatny, jednak ze względu na swoją specyfikę, w wielu przypadkach nie pobiera danych z maksymalną możliwą prędkością.

Nieco bardziej zaawansowanym narzędziem tego typy jest Aria2, które potrafi pobierać ten sam plik z kilku źródeł czy protokołów, co przy większych ilościach danych może się realnie odbić na czasie ściągania.

Program można wgrać bez trudu w Ubuntu wykonując w konsoli:

sudo apt-get install aria2
Najprostsze polecenie wygląda analogicznie jak w przypadku Wgeta, należy jednak pamiętać by do nazwy programu dopisać literę "c":

aria2c http://www.plik.pl/plik.jpg
Powyższa komenda nie wymaga zbyt długiego komentarza, jednak tak zdefiniowane polecenie w gruncie rzeczy niewiele różni się od standardowego pobierania Wgetem. Czas więc zapoznać się z dodatkowymi parametrami.

Podstawowym rozszerzeniem w tym przypadku będzie pobieranie tego samego pliku z dwóch źródeł jednocześnie. Nawet jeśli jedno z nich odmówi posłuszeństwa, nadal nie będzie problemów ze ściągnięciem danych na dysk. Całość rozwiązano bardzo intuicyjnie, a polecenie przyjmuje formę analogiczną do:

aria2c http://www.plik.pl/plik.jpg http://www.files.com/plik.jpg

Warto zauważyć, że źródła wcale nie muszą wykorzystywać tych samych protokołów, a jeden z plików może być na przykład umieszczony w sieci Bittorrent (wymagany parametr "-T nazwa-pliku.torrent").

W przypadku większej liczby hostów stosujemy następujący układ:

aria2c -P 'http://{adres1,adres2,adres3}/plik.png'
Więcej informacji na temat Aria2 można uzyskać wpisując w konsoli "man aria2c", bądź na stronie projektu. Przy okazji warto też zapoznać się z programem Axel, czy szczegółowymi parametrami Wgeta, które nie każdy zna.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety