środa, 15 września 2010

Ubuntu rozpozna twarz wcześniej niż Windows 8

Autor: Adrian Nowak, 12:52, środa, 15 września 2010


Ubuntu zacznie obserwować zachowanie użytkowników
Swego czasu wspominałem, że Windows 8 chętnie czerpie z konkurencji, co zresztą obecnie nie jest już właściwie żadną ujmą, gdyż jak to podkreślił nawet sam Mark Shuttleworth: "wykorzystywanie najlepszych pomysłów konkurencji jest na porządku dziennym". W dodatku jeśli czegoś nie utrudniają patenty, czemu nie skorzystać.

Po rozpoczęciu eksperymentów z ekranami dotykowymi w Linuksie, przyszedł czas na jeszcze bardziej futurystyczne zabawy. Tym razem Canonical próbuje wykorzystać dobrodziejstwa płynące ze śledzenia ruchów użytkownika, które świetnie znane są graczom wykorzystującym Nintendo Wii, czy Microsoft Kinect.

Zastosowania takiej technologii mogą być bardzo różne. Nie chodzi tu raczej o sterowanie kursorem przy użyciu gestów, lecz o "inteligentniejsze" zachowanie pulpitu. Potrafiłby on na przykład dostosować wielkość tekstu, czy odtwarzanego filmu zależnie od zajmowanej przez nas pozycji. Bardzo ciekawie prezentuje się także symulacja trybu 3D, który dałby bardzo realistyczne złudzenie, głębi pulpitu.

Sam Christian Giordano, który wspomina o rozwiązaniu na blogu Canonical, przyznaje, iż nie jest to bynajmniej rozwiązanie nowe. Detekcję twarzy stosuje się już między innymi w niektórych aplikacjach dla iPhone'a - na razie z bardzo pozytywnym skutkiem.

Warto przyjrzeć się temu, jak całość ma wyglądać w praktyce. Przyznam, że rozwiązanie może się okazać niezwykle ciekawe, szczególnie w dobie wbudowanych w komputery przenośne kamerek internetowych.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety