wtorek, 14 września 2010

Uruchamiamy Google Chrome i Chromium domyślnie w trybie incognito

Autor: Adrian Nowak, 13:32, wtorek, 14 września 2010


Strony przeglądane w trybie prywatnym pozostają tajemnicą
Tryb prywatny, nazwany w przeglądarce Google "incognito" wykorzystywany jest do najróżniejszych operacji.

Badania pokazują, że często pracownicy używają go do przeglądania serwisów społecznościowych, a w zaciszu domowym witryn o charakterze erotycznym.

Należy pamiętać, że tryb prywatny nie równa się anonimowości w sieci. Twórcy przeglądarki gwarantują nam jedynie, że na naszym komputerze nie pozostawimy informacji o przeglądanych witrynach, wciąż zostają one jednak w logach zdalnych serwerów.

Warto też zwrócić uwagę na zainstalowane w przeglądarce rozszerzenia, które często okazują się najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa. W bohaterach tego wpisu moduł incognito uruchamia się domyślnie bez żadnych rozszerzeń instalowanych przez użytkownika (wbudowany Adobe Flash pozbył się już luki, która zapisywała informacje o otwieranych elementach w trybie prywatnym).

Tryb prywatny cały czas?

Na ogół korzystając z komputera wygodnie mieć pod ręką historię ostatnio przeglądanych witryn, czy zakładki. Jeśli jednak z tego samego stanowiska korzysta wielu użytkowników, sytuacja nieco się komplikuje i wykorzystanie trybu incognito może się okazać bardzo wygodne.

Podczas edycji aktywatora wystarczy dopisać --incognito
Aby skrót Chromium wywoływał program w trybie incognito wystarczy dodać do polecenia parametr, na wzór:

chromium-browser --incognito %U
Przeglądarka uruchomiona w ten sposób nie powinna zapisywać historii przeglądanych witryn, ani żadnych informacji tymczasowych.

Aby dopracować całość, można jeszcze ustawić w menu Preferencje => Preferowane programy taką samą flagę przy ścieżce do przeglądarki. W ten sposób wszystkie kliknięte linki z programów będą uruchamiane w trybie prywatnym.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety