piątek, 29 października 2010

Firefox 4, LibreOffice i Banshee prawdopodobnie trafią do Ubuntu 11.04

Autor: Adrian Nowak, 23:42, piątek, 29 października 2010


Jakich narzędzi będziemy używali na nowym Ubuntu? Fot: mauricesvay
Choć lista aplikacji dołączanych domyślnie do Ubuntu cały czas ewoluuje, najważniejsze zmiany mamy już raczej za sobą. Obecnie rozważane są głównie aktualizacje, oraz propozycje, które gnębią deweloperów już od dłuższego czasu.

LibreOffice - właściwie bez zaskoczenia. Jeśli będzie gotowy i przetestowany, z pewnością znajdzie się w kolejnym Ubuntu. Zapowiadał to swego czasu także sam Mark Shuttleworth. Mnie bardzo ciekawi natomiast jak będzie wyglądał rozwój OpenOffice pod kierownictwem Oracle? Wyłącznie odcinanie bonusów od wielu wcześniejszych lat pracy nad pakietem?

Firefox z kolei powinien pozostać na razie w domyślnym składzie aplikacji. Popularna i lubiana przeglądarka, według zapowiedzi twórców, po ostatnich zmianach radzi sobie z JavaScriptem szybciej niż Google Chrome. Deweloperom Ubuntu w tym ostatnim przeszkadza jednak głównie cykl wydawniczy (bardzo napięty), oraz słabe wsparcie dla Global Menu - tak przecież istotnym w Unity.

Banshee już od dawna stał z nożem za plecami Rhythmboksa. Choć opartego o Mono Banshee nie widzieliśmy domyślnie w Ubuntu, cały czas usprawnienia w interfejsie (Music Store, czy Music Aplet) obsługiwały w pierwszej kolejności właśnie jego oraz Rhythmboksa. Było jasne, że narzędzia w końcu zamienią się miejscami. Przeciwnicy Mono i fani Rhythmboksa będą mieli kolejne kilka poleceń do wykonania w konsoli po wgraniu Ubuntu 11.04.

Wciąż nie wiadomo natomiast, czy Thunderbird zastąpi wysłużonego Evolution. Decyzja z pewnością będzie silnie uzależniona od nowości, które ujrzymy w kliencie Mozilli. Całość zresztą byłaby zgodna z polityką, którą od pewnego czasu obiera Canonical. Coraz mniej jest miejsca na spokojną ewolucję, a wiele nowości to rewolucyjne zmiany.

[źródła: webupd8.org, UDS@Twitter, paste.ubuntu.com, twitter.com]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety