Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 22 października 2010

Londyńska giełda jedną nogą na Linuksie i już bije rekordy

Autor: , 09:00, piątek, 22 października 2010


Wizualizacja aktualnych kursów akcji. Fot: Stéfan
Podczas gdy polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie niedługo wejdzie na giełdę, gigant z Londynu pracuje przede wszystkim nad optymalizacją swojej infrastruktury.

Jak się okazuje, obecnie znaczna większość transakcji na giełdzie wykonywana jest przez automaty, które często mają za zadanie zmylić inne systemy informatyczne i analityków.

Oczywiście tego typu zabiegi znacznie obciążają infrastrukturę samej giełdy i zwiększają opóźnienia, które choć mierzone w mikrosekundach, są wciąż niezwykle istotne. LSE (ang. London Stock Exchange) to jedna z największych giełd papierów wartościowych na świecie, więc liczone w miliardach dolarów dzienne obroty przekładają się tu na konkretne zyski (prowizje od każdej transakcji).

Inwestorzy jednak coraz częściej skarżyli się na "powolne" działanie systemu informatycznego, dlatego już jakiś czas temu zdecydowano się przenieść infrastrukturę LSE z systemu opartego o framework .Net, na znacznie wydajniejszego Linuksa. Pierwsze efekty były widoczne niemal od razu. Zarząd giełdy pochwalił się, że dzięki nowemu oprogramowaniu jest "dwa razy szybszy od światowej konkurencji".

Choć migracja na Linuksa nie została jeszcze zakończona, już teraz system obsługuje jedną transakcję (minimalnie) w zaledwie 126 mikrosekund (0,000126 sekundy). Dla porównania Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uznawana za jedną z największych w tej części Europy na każdą operację potrzebuje co najmniej 555 mikrosekund (wg. danych WARSET - WARsaw Stock Exchange Trading System; Hewlett-Packard).

Wdrożenie Linuksa w LSE to jedno z największych w ostatnich miesiącach, a szczególnie pozytywnie wpływa na całą sytuację duży rozgłos i zadowolenie, którego nie kryją właściciele londyńskiej giełdy.

źródło: computerworlduk.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety