sobota, 2 października 2010

Mobilny internet Orange Free w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 12:46, sobota, 2 października 2010


Modem Huawei E1752 używany przez Orange
Wraz z rosnącą popularnością netbooków i zaawansowanych technologicznie samrtfonów wzrasta także zapotrzebowanie na dostęp do mobilnego internetu.

Ostatnio na własnej skórze przekonałem się, jak użyteczne mogą się okazać usługi takie jak Orange Free. Nie mogło się niestety też obejść bez drobnych wpadek.

Na początku muszę zaznaczyć, że pomimo groźnych ostrzeżeń na opakowaniach w których dołączane są mobilne modemy, wszystkie które miałem w rękach, bez problemu współpracowały z Ubuntu. W przypadku Huawei E1752, który dostajemy z usługą Orange Free, muszę nawet wspomnieć, że nieco więcej komplikacji wymagała instalacja w Windows 7 niż w Linuksie.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu sytuacja z tego typu połączeniami w Pingwinku nie wyglądała tak różowo. Obecnie Network Manager radzi sobie jednak ze wszystkimi najpopularniejszymi polskimi operatorami. Jeśli więc jakiś czas temu były z tym problemy, warto jeszcze raz sprawdzić, jak całość przedstawia się obecnie.

Modem, który dostarcza Orange wygląda następująco:

Modem od Orange ma sloty na kartę SIM oraz Micro SD 

Oprócz wejścia na kartę SIM, dodatkowo modem może służyć także jako pendrive, posiada bowiem slot na kartę pamięci Micro SD. Całość niestety nie jest najmniejsza i podczas korzystania z netbooka, modem widocznie wystaje.

W przypadku samego urządzenia najistotniejszy jest jednak fakt, że bez problemu obsłużą go także osoby, które nie są zbyt biegłe w dziedzinie informatyki. Wystarczy wsunąć kartę SIM i podłączyć modem do komputera. Kolejny etap to oczywiście konfiguracja połączenia w systemie.

W przypadku Windowsa uruchomiony zostanie kreator, który krok po kroku przeprowadzi nas przez instalację. W Ubuntu procedura jest równie łatwa, a do tego nie wymaga od nas instalowania dodatkowych aplikacji.

Bez kodu PIN nie ustanowimy połączenia
1. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać po podłączeniu modemu jest podanie kod PIN, który odblokuje naszą kartę SIM. To właściwie jedyna niewiadoma z którą mogą wystąpić problemy. Jeśli znamy kod PIN, dalej powinno już pójść bez problemów.

2. Jeśli wprowadzony kod jest poprawny, w aplecie Network Managera klikamy teraz Nowe połączenie komórkowe GSM. Powinien się nam ukazać kreator po którego zakończeniu zainicjowane zostanie połączenie.

3. W kreatorze wskazujemy kraj, a następnie dostawcę internetu. Na liście obsługiwanych znajdziemy oprócz Orange także sieci Era, GaduAIR, Heyah, iPlus oraz Play Online. Na koniec pozostaje tylko wskazać plan taryfowy. W przypadku Orange Free wystarczy zatwierdzić domyślne ustawienia.

Testy mobilnego internetu będę mógł przeprowadzać przez następny miesiąc dzięki uprzejmości Orange oraz agencji Webola. W najbliższych dniach mam zamiar sprawdzić jak przedstawia się szybkość transferu w różnych lokalizacjach, jak również ile czasu zajmie mi wykorzystanie miesięcznego limitu transferu 4 GB (w nocy bez limitu).

Orange przygotowało mały konkurs także dla czytelników w którym można wygrać roczny abonament na mobilny internet wraz z opisanym w tym tekście modemem. Jedyne co trzeba zrobić to napisać wartościowy komentarz pod jednym z wpisów dotyczącym internetu mobilnego Orange. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na początku listopada.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety