niedziela, 24 października 2010

Monitorowanie internetowego ruchu z vnStat

Autor: Adrian Nowak, 15:42, niedziela, 24 października 2010


vnStat i statystyki ruchu różnych interfejsów
Od prawie miesiąca korzystam okazjonalnie z internetu Orange Free, który już za tydzień powędruje do jednego z czytelników (mam nadzieję, że trafi na osobę, która podróżuje więcej niż ja). Jak wszystkie tego typu łącza, także Orange Free limituje miesięczny transfer (poza godzinami nocnymi od 0:00 do 8:00). Musiałem się więc wyposażyć w narzędzie, które ułatwiło mi kontrolowanie ilości przepływających danych.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest konsolowy vnStat, który choć wydaje się niezbyt przyjazny, w gruncie rzeczy jest bardzo wygodny i pozwala w kilka chwil stwierdzić, ile danych możemy jeszcze pobrać.

W Ubuntu wgramy go z repozytoriów poleceniem:

sudo apt-get install vnstat
Po pierwszym uruchomieniu rozpocznie on rejestrowanie danych do bazy, którą można stworzyć poleceniem:

sudo vnstat -u -i eth0
Na obrazku z początku wpisu widać wyraźny podział na wlan0 (WiFi) oraz ppp0, czyli połączenie Orange HSPA/UMTS. Ponad 4 GB transferu to więcej niż miesięczny limit, jednak dane są zliczane także w nocy, gdy ograniczenia nie obowiązują. Choć sama możliwość pobierania w nocy bez limitów jest bardzo użyteczna, to także duże utrudnienie z którym na dobrą sprawę trudno sobie poradzić przy zliczaniu dostępnego transferu. Problem znika natomiast jeśli z internetu mobilnego nie korzystamy w nocy i wczesnym rankiem.

vnStat możemy uruchomić z wieloma flagami, które ograniczają wyniki do konkretnych przedziałów czasowych:

-h przedstawia na wykresie transfer w ostatnich godzinach
-d przedstawia na wykresie transfer w ostatnich dniach
-m przedstawia na wykresie transfer w ostatnich miesiącach
-w przedstawia na wykresie transfer w ostatnich tygodniach

-i wybiera interfejs (domyślnie eth0)
-l monitoruje aktualne wykorzystanie sieci

Szczególną uwagę należy zwrócić na flagę, która umożliwi nam zmianę interfejsu co do którego chcemy uzyskać szczegółowe informacje. Domyślnie jest to eth0, jednak w przypadku połączeń WiFi, czy wspomnianych sieci komórkowych, oznaczenia te są zupełnie inne.

I tak na przykład, jeśli chcę sprawdzić aktualne wykorzystanie WiFi, vnStat wywołany bez dodatkowych parametrów zwróci jedynie błąd. Poprawne polecenie powinno dodatkowo wskazywać interfejs (może się różnić od wlan0):

sudo vnstat -i wlan0 -l
Więcej informacji o vnStat może zdradzić także on sam. Wystarczy wywołać go poleceniem "vnstat --longhelp", bądź "man vnstat".
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety