poniedziałek, 18 października 2010

Oszczędzanie energii i zarządzanie podzespołami z narzędziem Jupiter

Autor: Adrian Nowak, 21:08, poniedziałek, 18 października 2010


Zarządzanie sprzętem odbywa się z poziomu obszaru powiadomień
Już jakiś czas temu sprzedaż przenośnych komputerów przewyższyła standardowe blaszaki. Choć mobilne maszyny nie zawsze są tak wydajne jak ich więksi bracia, ich zalety potrafi wymienić każdy. Jednym z najsłabszych ogniw (w przenośni i dosłownie) laptopów jest często akumulator, który jak wiadomo wyczerpuje się wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Czy to w Windowsie, czy Linuksie, kwestia zarządzania konkretnymi podzespołami została rozwiązana bardzo powierzchownie, głównie ze względu na trudności, które twórcy systemu napotykają na swojej drodze podczas dostosowywania go do bardzo zróżnicowanych zestawów sprzętowych.

Jednocześnie oczywiste jest, że wyłączenie karty WiFi, gładzika, czy innych elementów komputera, widocznie wpływa na życie baterii. Obecnie najpopularniejszymi metodami oszczędzania prądu są dynamiczna zmiana taktowania procesora i korekta podświetlania ekranu. Twórcy narzędzia Jupiter chcą zmienić ten stan rzeczy.

W prostej aplikacji zawarto między innymi funkcje zarządzania ekranem (obracania i zmiany rozdzielczości), a także, co ważniejsze, możliwość wyłączania touchpada i karty sieciowej. Choć całość wydaje się być skierowana głównie dla maszyn mobilnych, deweloperzy programu chcą z niego uczynić podręczne centrum sterowania najważniejszymi funkcjami także dla standardowych pecetów.

Jupiter w wersji dla Ubuntu można pobrać ze strony projektu (paczka RPM dla innych dystrybucji).
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety