piątek, 22 października 2010

Pierwsza Opera 11 z rozszerzeniami dostępna dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 00:18, piątek, 22 października 2010


Spóźniony refleks Opery?
Popularna przeglądarka Opera, która według serwisu Ranking.pl posiada aktualnie 9,14 proc. rynku, wzbogaciła się wreszcie o obsługę rozszerzeń.

Niezorientowanych obserwatorów może dziwić tak późna implementacja tej kluczowej wydawałoby się funkcji. Należy jednak zauważyć, że twórcy programu już od dłuższego czasu eksperymentowali między innymi z widgetami, czy dodatkami takimi jak Unite. Liczba dostępnych rozszerzeń nie rzuca na kolana - na razie jest ich zaledwie kilkanaście. Zamknięte źródła przeglądarki mogą dodatkowo zniechęcić deweloperów do publikowania swoich prac.

Dla deweloperów (oraz niecierpliwych użytkowników) udostępniono na razie jedynie wersję Alpha 1 przeglądarki, więc liczba rozszerzeń, przynajmniej w teorii, powinna wkrótce szybko rosnąć. Nawet jeśli jednak całość potoczy się najbardziej optymistyczną z zakładanych dróg, dorównanie w liczbie dodatków Firefoksowi czy nawet Google Chrome właściwie graniczy z cudem.

Tak czy inaczej, warto na całą sytuację spojrzeć z perspektywy użytkownika Opery, który bez wątpienia na nowej funkcji wiele zyska. Już teraz dostępne są wtyczki ułatwiające pobieranie filmików z YouTube'a, blokowanie wybranych skryptów, a także ułatwiające konfigurację programu.

Nie wiadomo na razie, czy podobne funkcje znajdą się także w mobilnej wersji Opery (która nawiasem mówiąc radzi sobie znacznie lepiej niż desktopowa edycja), jednak byłby to prawdziwy ewenement i w wielu przypadkach spore ułatwienie.

Prototypową wersję nowej Opery można pobrać z serwerów producenta. Dodatki znajdują się na nieco ubogiej witrynie Opera Extensions.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety