Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 25 października 2010

To już pewne: Ubuntu 11.04 domyślnie z Unity

Autor: , 23:00, poniedziałek, 25 października 2010


Ekran główny Unity domyślnie przywita nowych użytkowników
Mark Shuttleworth stwierdził, że standardowy model przeglądania plików się nie sprawdza. Jak zwykle na odbywającym się Ubuntu Developer Summit podejmowanych jest wiele przełomowych decyzji odnośnie nowych wersji systemu. Nie wszystkie na tym etapie przypadły do gustu użytkownikom.

Najważniejszą zmianą będzie jednak interfejs Unity dostępny domyślnie w desktopowej wersji Ubuntu 11.04.

Przyznam, że mam mieszane uczucia jeśli chodzi o Unity. Przede wszystkim jego wydajność nie rzuca na kolana. To także ma być przedmiotem prac w najbliższych miesiącach. Wiadomo między innymi, że zamiast Muttera, do generowania efektów będzie wykorzystywany dobrze znany wszystkim Compiz. Z pewnością pozytywnie przełoży się to na działanie całości. Problemy z efektami w Compizie w połączeniu z nietypowymi sterownikami dla kart graficznych w Ubuntu to jednakże codzienność.

Mark Shuttleworth stwierdził dodatkowo, że "GNOME przyda się nowy konkurent". Niestety samo pojęcie nieco mija się z prawdą, gdyż Unity to jedynie niewielka nakładka na pulpit w skład którego wchodzi przecież cała masa aplikacji dla "starego środowiska". Pytanie też, czy rzeczywiście nowy konkurent w postaci Unity jest tym, czego oczekują użytkownicy?

Chyba najgorszym aspektem domyślnego zastosowania Unity, który widzę, jest bardzo wąska możliwość dopasowywania go do własnych potrzeb. Wszystko ustawione na sztywno, zapomnieć można nawet o dodaniu nowego apletu do panelu (pomysły zlikwidowania traya systemowego pojawiały się już kilka miesięcy temu). Z pewnością jednak także zespół twórców Ubuntu dostrzega te problemy, a wersja Unity przeznaczona dla desktopów najprawdopodobniej będzie się różniła od tej z Netbook Remix.


źródło: twitter.comwebupd8.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety