niedziela, 24 października 2010

Vineyard ułatwi konfigurację Wine

Autor: Adrian Nowak, 14:35, niedziela, 24 października 2010


Automatyczna instalacja popularnych narzędzi
Jak wiadomo, Wine radzi sobie bardzo dobrze wyłącznie z uruchamianiem nieskomplikowanych aplikacji z Windowsa. Te bardziej rozbudowane działają dopiero po zastosowaniu odpowiedniej konfiguracji.

W dopasowaniu narzędzi do Wine mogą pomóc komercyjne aplikacje takie jak CrossOver, jednak ostatnio na horyzoncie pojawiła się także nieco prostsza i darmowa aplikacja Vineyard. Z jej pomocą wgramy między innymi różne wersje przeglądarki Internet Explorer na Linuksie, a także uruchomimy wiele popularnych gier.

Trzeba wspomnieć, że całość oczywiście nadal jest oparta o Wine, więc nie ma co liczyć na cuda jeśli chodzi o wydajność. Dodatkowa warstwa tego typu wirtualizacji czasem potrafi bardzo poważnie obciążyć system. Twórcy Vineyard przyznają, że nowa wersja ich narzędzia, choć oznaczona jako Beta, działa znacznie lepiej niż poprzednie wydanie stabilne.

Niestety jak się okazuje w praktyce, wiele funkcji nie działa jeszcze zbyt dobrze, szczególnie automatyczna instalacja narzędzi znanych z Windowsa. O ile z instalacją Internet Explorera nie będzie większego problemu, tak już Direct3D wgrywał się z widoczną niechęcią.

Na duży plus zasługuje jednak zakładka konfiguracji Wine, w której odnaleźć można między innymi panel sterowania Wine, edytor rejestru, czy nawet emulator windowsowego terminala.

Z tego miejsca mamy również możliwość wygodnego zarządzania uruchomionymi przez Wine programami (ich zamknięcia, czy symulowania restartu systemu).

Zachęcam osoby, które są uzależnione od programów z Windowsa do wypróbowania Vineyard. Jego instalacja sprowadza się do pobrania i instalacji dwóch paczek ze strony twórców (wcześniej należy mieć oczywiście zainstalowane Wine).

strona projektu: vineyardproject.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety