środa, 24 listopada 2010

Automatyczne obszary robocze w GNOME Shell

Autor: Adrian Nowak, 21:39, środa, 24 listopada 2010


Mockup okien z GNOME Shell. Fot: jimmac
Wiele pulpitów, czy raczej obszarów roboczych to rzecz tak typowa dla Linuksa jak brudny stół w studiu Faktów. Jak się okazuje, pojawiły się ciekawe koncepcje, które mają uczynić dodatkowe przestrzenie jeszcze wygodniejszymi.

Mockup prawego panelu z obszarami roboczymi
GNOME Shhell zawsze stawiało sobie za cel "naturalność" obsługi, zrywając jednocześnie z modelem do jakiego przyzwyczaiły nas najpopularniejsze środowiska graficzne. Tym razem zaktualizowano koncepcję wielu obszarów roboczych.

Przede wszystkim domyślnie żaden z nich nie powinien być pusty. Całość dostosowuje się raczej na bieżąco do liczby otwartych okien.

Przełączanie między "pulpitami" nie jest dostępne cały czas, a jedynie wysuwa się z prawej strony. Deweloperzy zaznaczają, że postanowili umieścić zarówno aktywatory aplikacji jak i pole zmiany obszarów roboczych w pionie, gdyż uwaga: ułatwia to przewijanie. Dodatkowo na dole wyświetlają się już powiadomienia, więc właściwie innej opcji nie było.

Nie mi decydować, czy jest to najlepszy pomysł, jednak użytkownicy wydają się być zadowoleni z licznych zmian jakie pojawiają się ostatnio w środowisku. Ten fakt dostrzegają też twórcy, którzy roztropnie postanowili: następny krok - odchudzanie GNOME Shell.

więcej informacji: jimmac.musichall.cz
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety