wtorek, 9 listopada 2010

Chrome załaduje stronę zanim jeszcze ją odwiedzisz

Autor: Adrian Nowak, 22:37, wtorek, 9 listopada 2010


Zespół Chrome pracuje nad przyśpieszeniem wyszukiwania. Fot: Google
Nowe wersje popularnych przeglądarek depczą po piętach Google Chrome. Firefox ma być o wiele lżejszy, Opera obsłuży dodatki, więc gigant z Mountin View szuka kolejnych rozwiązań, które przyciągną użytkowników.

Chrome zawsze starało się utrwalić w pamięci jako szybkie narzędzie (konkurencja zareagowała na to z klasą), natomiast nowy pomysł może ogromnie przyśpieszyć przeglądanie stron.

Obecnie niezależnie od przepustowości posiadanego łącza internetowego jesteśmy zmuszeni czekać chwilę na załadowanie się kolejno otwieranych stron. Google wyszło z interesującą propozycją ładowania często odwiedzanych witryn jeszcze zanim zdecydujemy się je odwiedzić. Pozwoliłoby to na błyskawicznie wyświetlenie witryn od razu po ich wywołaniu.

O ile sam pomysł jest niezwykle ciekawy, pojawia się kilka istotnych przeciwności. Przede wszystkim nie wiadomo które ze stron miałby się automatycznie wczytywać w tle. Problemem jest także kwestia aktualności wyświetlanych witryn. Wreszcie, właściciele serwisów internetowych otrzymywaliby prawdopodobnie błędne informacje o liczbie przeglądających stronę użytkowników.

Na szczęście wyszukiwarkowy gigant nie powstał wczoraj i już od bardzo dawna badane są metody pozwalające na przyśpieszenie sieci, zwiększenie liczby wyszukiwań, a w efekcie zwiększenie zysków Google. Jedną z opracowywanych technologii jest DNS Prefetching, czyli próba zmniejszenia czasu oczekiwania na ładowanie się stron, zanim jeszcze dojdzie do pobierania czegokolwiek. Obok tego pojawiło się także False Start dla witryn zabezpieczonych certyfikatem SSL. Warto wspomnieć też o formacie WebM, oraz WebP, który ma zastąpić obrazy JPEG.


[źródła: news.cnet.comsrc.chromium.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety