sobota, 20 listopada 2010

Firefox będzie miał problem?

Autor: Adrian Nowak, 14:14, sobota, 20 listopada 2010


Najnowsze logo Firefoksa. Fot: nayukim/UbuCentrum.net
Październik 2011 roku może być jednym z najtrudniejszych miesięcy w historii Firefoksa. Wtedy właśnie wygasa umowa reklamowa z Google, które według szacunków wykłada aż 87 proc. środków przeznaczanych na rozwój przeglądarki.

Choć hegemonia Firefoksa jest na razie niczym niezachwiana, wyszukiwarkowy gigant jest teraz w zupełnie innym położeniu niż jeszcze trzy lata temu, kiedy Chrome dopiero się rodziło. Czy Ognisty Lis ma się czego obawiać?

Ostatnio Mozilla Foundation udostępniła kolejny raport w którym możemy znaleźć informację o ponad 400 milionach użytkownikach programu na całym świecie (140 milionów korzysta z Firefoksa każdego dnia). Dla porównania 774 mln. ludzi na świecie nie potrafi czytać, co notabene jest też sporym ograniczeniem w korzystaniu z internetu.

Wracając jednak do samego Firefoksa, niektórzy zauważają, że Google zapłaci spore pieniądze tylko dlatego, by z okazji nie skorzystał Microsoft. Zapewne Redmond chętnie zobaczyłby jako domyślną wyszukiwarkę w Lisku swój Bing. Gdyby zaprzestano dalszej współpracy, nieco ucierpiałby także wizerunek Google znanego ze swojej dobroci i wsparcia dla społeczności Open Source.

Nieco kontrowersji wzbudził natomiast fakt, że Mozilla wydaje 100 milionów dolarów na swoje utrzymanie. Niektórzy zastanawiają się co takiego robi producent przeglądarki, że musi zatrudniać aż 300 osób, a po programie - co tu ukrywać - szczególnych rewelacji nie widać.


[więcej informacji: tvp.infomozilla.org]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety