wtorek, 23 listopada 2010

KDE Plasma Mobile walczy o tablety

Autor: Adrian Nowak, 15:32, wtorek, 23 listopada 2010


Samsung Galaxy Tab. Fot: sam_churchill/UbuCentrum.net
Canonical pragnie z Unity zwojować swoje miejsce na tabletach, więc także deweloperzy KDE nie mają zamiaru rezygnować z tego prężnie rozwijającego się rynku. Niestety KDE często mylone jest z monolitycznym środowiskiem desktopowym, co skutecznie ogranicza zainteresowanie nim na urządzeniach stricte mobilnych. Z tą nieprzychylną opinią deweloperzy postanowili zmierzyć się na tegorocznych MeeGo Conference w Dublinie.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Plasma Tablet na urządzeniu Lenovo Ideapad
Spotkanie miało na celu przedstawienie nowych technologi jakie oferuje system MeeGo - z naciskiem na urządzenia mobilne. W Dublinie znalazło się także miejsce dla deweloperów KDE, którzy postanowili zaprezentować nowe wydanie swojego flagowego interfejsu dla urządzeń mobilnych w postaci Plasma Mobile.

Jak przyznaje Marco Martin, KDE nie powinno być kojarzone tylko z desktopowym wydaniem KDE SC. Nowa wersja Plasma Mobile została zainstalowana na systemie MeeGo i jej prezentacja wywołała dość dużą dyskusję na temat rozwoju tego środowiska. Szczególnie istotna była tutaj kwestia optymalizacji pod kątem nowego modelu sterownia, co już teraz można zaobserwować na załączonych filmikach.

Gry KDE na urządzeniu Lenovo Ideapad
Mark przyznaje, że pomimo braku akceleracji (sprzęt działał na sterownikach Mesa) i tak całość działała bardzo sprawnie i bez większych opóźnień w animacji elementów pulpitu. Ponadto na prezentowanych materiałach można dostrzec nowy pulpit przeznaczony do aktywowania aplikacji, zapożyczony z wersji netbookowej.

Duże wrażenie robi też funkcja pozwalająca na obrót ekranu, co w przypadku współczesnych urządzeń mobilnych jest już nierzadko koniecznością.

Użytkownikom deskotopowej wersji KDE SC pozostaje przyglądać się rozwojowi tego projektu, bo jak zapowiadają deweloperzy, wraz z optymalizacją Plasma Mobile przyjdzie także poprawa jakości Plasma Desktop. Czekamy więc do następnego wydania Kubuntu Mobile, by przetestować poprawiony już interfejs.

więcej informacji: notmart.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety