czwartek, 4 listopada 2010

Kobiety tworzą 5% Ubuntu, może to zbyt mało?

Autor: Adrian Nowak, 00:31, czwartek, 4 listopada 2010


Kobiety coraz chętniej rozwijają Linuksa
Linux nigdy specjalnie nie przyciągał kobiet. Zarówno wśród liczby użytkowników jak i deweloperów miały one zawsze bardzo niewielkie udziały (chyba, że pośrednie). Dzięki projektowi Ubuntu Woman sytuacja wydaje się powoli zmieniać.

Jeszcze w 2006 roku według FLOSSPOLS, jedynie 1,5% społeczności FLOSS stanowiła płeć piękna. Niewiele lepsze wyniki przedstawiało samo Ubuntu z udziałami kobiet wśród aktywnej społeczności na poziomie 2,4%. Niedawne przekroczenie progu 5% można więc uznawać za swego rodzaju sukces.

Zagłębiając się w statystyki, nie jest już jednak tak rewelacyjnie. Wspomniane 5% to jedynie 32 kobiety, które są częścią 625-osobowej grupy Ubuntu Members. Jak słusznie zauważa Jono Bacon z Canonical, zróżnicowanie nie tylko pod względem płci, ale także kultury i narodowości było zawsze ogromną zaletą społeczności Ubuntu. Im więcej kontrastowych opinii i pomysłów, tym więcej zyskuje zwykle ostateczny projekt. W tym przypadku nieugięte decyzje Marka Shuttlewortha choć przyjmowane z wielkimi emocjami są niezbędne.

Firmie Google często zarzucany jest fakt, że zdecydowana większość pracowników to inżynierowie (także kobiety), którzy co prawda przygotowują świetnie działające usługi, ale brak im zrywu w stronę społeczności jak chociażby w przypadku Facebooka (próby stworzenia jego namiastki w postaci Wave czy Buzz niespecjalnie się powiodły). Mało kto zauważa, że bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku Linuksa, gdzie priorytetem jest stabilność i szybkość, a wygoda interfejsu jest nadrabiana raczej przez mnogość różnych pulpitów.

Jasne, że z tą stabilnością i szybkością bywa różnie, a Canonical intensywnie działa na polu Unity, jednak chętnie widziałbym w kolejnych wersjach Ubuntu więcej elementów, które zostały przetworzone przez kobiece zmysły wyczucia estetyki.

więcej informacji: princessleia.comjonobacon.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety