środa, 17 listopada 2010

Marble Globe 3D jak Google Earth

Autor: Adrian Nowak, 20:18, środa, 17 listopada 2010


Z daleka trudno odróżnić z jakim programem mamy do czynienia
Marble Globe to niesamowity program. W zamierzeniu miała to być aplikacja edukacyjna zastępująca nam atlas z mapami i globus. Marble nie ustępuje zresztą swoimi walorami największemu konkurentowi, którym bez wątpienia jest Google Earth. Różnica pomiędzy tymi narzędziami powoli się zaciera i otwartoźródłowe Marble z każdym wydaniem jest coraz ciekawsze.

Wpis przygotował GregKoval. Korekta AN.

Marble Globe podobnie jak Google Earth przygotowywany jest także w wersji na urządzenia mobilne. Każdy więc na swoim smartfonie będzie mógł wkrótce wyświetlić trójwymiarowy obraz Ziemi. W połączeniu z opracowywanym wyznaczaniem tras, całość może okazać się prawdziwym hitem i podbić w rankingu takie projekty jak MeeGo i Plasma Mobile.

Tryb 3D działa bardzo sprawnie w Marble
Ostatnio deweloperzy poinformowali także, że wraz z nowym KDE SC desktopowa wersja tego programu może zyskać funkcję podglądu trójwymiarowych wersji map dostępnych w programie. Całość ma się opierać o obsługę OpenGL, więc raczej nie będzie dostępne dla osób, których karty graficzne i ich sterowniki takiego wsparcia nie posiadają. Nadal będą oni mogli się jednak cieszyć widokami 2D.

Najnowsza wersja zaprezentowana niedawno znacznie zmniejsza przepaść jaka dzieliła Marble Globe od googlowego odpowiednika. Szczególnie efektownie prezentuje się wirtualny lot nad wybranymi mapami, gdzie linie określające nierówności terenu zostały zastąpione wypukłościami.

Autorzy mają nadzieję zakończyć najważniejsze pracę jeszcze przed zamrożeniem KDE SC 4.6, aby nie utrudnić dokonania zmian w swoich projektach deweloperom, którzy korzystają z bibliotek Marble w swoich programach i plasmoidach.

Marble będzie jednym z programów, któremu poświęcono sporo czasu i pracy w najnowszym wydaniu KDE SC, którego premiera już wkrótce. Niedługo zresztą przyjrzę się mu jeszcze bliżej opisując dalsze zmiany.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety