poniedziałek, 8 listopada 2010

Marlin zastąpi Nautilusa Elementary

Autor: Adrian Nowak, 23:01, poniedziałek, 8 listopada 2010


Przeglądarka plików Marlin. Fot: OmgUbuntu
Przeglądarka plików Marlin, która ma zastąpić Nautilusa Elementary posłużyła niedawno jako pretekst do rozmów nad wyglądem domyślnej obecnie w GNOME przeglądarki plików. Twórcy poinformowali teraz, że nie będą już dalej kontynuowali tworzenia zmodyfikowanej wersji Nautilusa, a skupią się nad rozwojem Marlina.

Marlin jest rozwijany z wykorzystaniem GTK3 i innych bibliotek charakterystycznych dla GNOME 3. Kod powstał w języku C, natomiast interfejs w Vala. Twórcy przyznają, że niektóre elementy zaczerpnęli z charakterystycznej dla Xfce przeglądarki Thunar. Choć obecnie nie ma dostępnych paczek do instalacji w Ubuntu, po Marlinie można oczekiwać znacznie lepszej wydajności niż to ma miejsce w Nautilusie.

Mockup Marlina do którego dążą twórcy. Fot: DanRabbit
Pytanie jakie od razu przychodzi na myśl, to jak potoczą się dalsze losy Nautilusa. Czy niegdyś genialny okręt podwodny pójdzie na dno z powodu zbyt dużego ciężaru? Wiele może na to wskazywać, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Canonical ostatnio panicznie szuka sposobów na uwolnienie zasobów na rzecz interfejsu Unity.

Nowy system graficzny Wayland zamiast X.org to jeden z bardziej radykalnych kroków w tym kierunku. Nie ma się co łudzić, że Canonical będzie zachowywało Nautilusa wyłącznie z sentymentu. Jak już nie raz pokazano, liczba funkcji wcale nie musi być identyczna dla zamienianych narzędzi (GIMP => FSpot).

Patrząc na całą sytuację z boku nie ma się jednak nad czym smucić. Jeśli Nautilus zostanie zastąpiony przez lżejszy i równie wygodny menedżer plików będzie to przecież krok w dobrym kierunku.

strona projektu: launchpad.net/marlin , za: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety