poniedziałek, 1 listopada 2010

Panele GNOME w Ubuntu 11.04 dla maszyn, które nie wspierają 3D

Autor: Adrian Nowak, 01:22, poniedziałek, 1 listopada 2010


Panele GNOME wciąż w centrum uwagi
Wbrew temu co mogliśmy niedawno obserwować w szczątkowych doniesieniach z frontu konferencji UDS, Canonical prawdopodobnie nie zwariowało. Jono Bacon odpowiedzialny między innymi za komunikację ze społecznością pośpieszył z wyjaśnieniami dotyczącymi Unity.

Bacon wspomniał, że Unity jest przeznaczone dla maszyn, które radzą sobie bez problemu z grafiką 3D, słabszym komputerom będą natomiast oferowane znane do tej pory panele GNOME. Chcąc czy nie, twórcy Ubuntu będą więc musieli dołączyć do jednej płyty zarówno gnome-panel jak i autorską nakładkę.

W swoim wpisie Community Manager Canonical podkreślił także, że firma nie tworzy własnego odłamu GNOME. Nie chce od niego odchodzić, przygotowując wyłącznie własną nakładkę, podobnie jak to było na przykład w przypadku Meego. Całość jest swego rodzaju odpowiedzią na zarzuty deweloperów GNOME, którzy ostatnio ostro skrytykowali poczynania Marka Shuttlewortha. Według nich, już od dwóch lat widoczne jest stopniowe budowanie alternatywnej wersji pulpitu, a zapowiedź wprowadzenia domyślnie Unity to tylko zwieńczenie tych prac.

Po Ubuntu Developer Summit wyłaniają się też klarowne priorytety projektu wśród których najwyższe miejsca zajmuje dostępność Ubuntu, oraz jego jakość. Chodzi przede wszystkim o to, by system jak najlepiej obsługiwał nowy sprzęt, gdyż bez tego zamyka się furtka do ulepszeń takich jak płynne działanie efektów graficznych Compiza czy wspomnianego Unity.

Jono Bacon swoją wyraźnie defensywną notkę kończy wspominając o tym, że wciąż istnieje możliwość instalacji także GNOME Shell (jednym kliknięciem), a interfejs Unity jest Wolnym Oprogramowaniem rozwijanym na zasadach Open Source.

Wygląda więc na to, że zmiany nie będą tak drastyczne jak się to na początku wydawało. Niebawem przekonamy się, czy stonowane wyjaśnienia Canonical zdołają ostudzić kontrastowe reakcje użytkowników na domyślne Unity.

źródło: jonobacon.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety