sobota, 13 listopada 2010

Pierwsze plany dotyczące Kubuntu 11.04

Autor: Adrian Nowak, 13:33, sobota, 13 listopada 2010


Narwal, Nathalie Parenteau
Ubuntu Developer Summit obfitował w wydarzenia mające ogromny wpływ na kształt nowego wydania Kubuntu. Głośne zmiany niestety przysłoniły fakt, że na takich spotkaniach dyskutuje się również o innych dystrybucjach z rodziny Canonical. Niedawno deweloperzy Kubuntu przedstawili więc listę rzeczy, którymi chcieliby się zająć w przyszłym wydaniu swojego systemu.

Oczywiście nie można zakładać, że wszystko co znajduje się w kręgu zainteresowań deweloperów ujrzymy także w Kubuntu 11.04. Trzeba też wziąć pod uwagę, że dystrybucja ta jest w dużej mierze projektem społecznościowym. Oznacza to mniej więcej tyle, że obok rzeczy z listy deweloperzy mogą ukrywać w rękawie także kilka niespodzianek.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

Jak zwykle w przypadku nowych wydań, pakiety zostaną zaktualizowane do najnowszych dostępnych wersji stabilnych. Kubuntu 11.04 będzie działać pod kontrolą nowej wersji środowiska graficznego KDE SC 4.6 i Qt 4.7.1. Pojawią się też nowe wersje KOffice, KDevelop, Amaroka i innych programów. Brane są również pod uwagę pakiety z ownCloud i Plasma Media Centre jeśli autorom tych programów uda się doprowadzić te projekty do stabilnej wersji. Następne wydanie będzie już prawdopodobnie zaopatrzone w menedżer pakietów Muon.

Jeśli chodzi o zmiany to brane jest pod uwagę zastąpienie kde-config-touchpad przez kde-config-synaptiks, który posiada większe możliwości zarządzania touchpadami laptopów. Do Kubuntu ma zawitać także gtk-oxygen-engine, który zastąpi styl QtCurve w wyświetlaniu stylu dla aplikacji GTK+. Dużo mówi się o dodaniu Phonon GStreamer Backend, który ułatwiłby współpracę z niektórymi nowymi programami, jednak tutaj trwają jeszcze dyskusje, czy dwa backendy nie są przesadą oraz nad gnomowymi zależnościami pluginów GStreamera.

Instalator Ubiquity ma z kolei otrzymać odświeżony wygląd ze zmienionym pokazem slajdów. Ubiquity będzie posiadać także możliwość konfiguracji sieci WiFi, co ułatwi użytkownikom ściągnięcie aktualizacji już w trakcie instalacji systemu. W kręgu zainteresowania znajduje się także LightDM, bardzo lekki ale także szeroko konfigurowalny menedżer logowania.

Deweloperzy Kubuntu chcą także poświęcić więcej pracy projektowi Kubuntu Mobile. Oprócz najnowszej wersji Plasma Mobile na bazie której powstaje ten system, dodany do niego będzie także NODM, czyli tekstowy menedżer logowania, który pomija potrzebę wpisywania nazwy użytkownika i hasła. Kubuntu Mobile zaczyna też migrację na programy przeznaczone dla urządzeń mobilnych i zastąpienie nimi desktopowych wydań aplikacji KDE. W tej chwili brane są pod uwagę programy mobile PIM, czyli Kontact dla smartfonów i FreOffice będący mobilną wersją KOffice, a który zyskał niedawno dodatek FOBlog stanowiący alternatywę dla Blogilo. Przygotowywana jest też dokumentacja, która ma ułatwić instalację Kubuntu Mobile na Nokii N900.

Kubuntu zaczyna ostatnio także dbać o swoją markę. W tej chwili nie wiadomo, czy doczekamy się istotnych zmian w wyglądzie systemu, za to więcej uwagi zostanie poświęcone stronie internetowej kubuntu.org nad której odświeżonym wyglądem pracuje Tomasz "Sheytan" Dudzik. Strona ma być bardziej dostosowana do integracji z użytkownikami i posiadać wiele poradników dla początkujących użytkowników.

więcej informacji: kdedevelopers.org, wiki.kubuntu.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety