wtorek, 23 listopada 2010

Tajemnicze 882 patenty przejęte przez Microsoft od Novella

Autor: Adrian Nowak, 14:51, wtorek, 23 listopada 2010


Novell przeszedł w nowe ręce. Fot: kelsey_lovefusionphoto
Novell to firma znana między innymi z tworzenia dystrybucji SUSE, openSUSE, ale także narzędzi takich jak Mono czy klient poczty Evolution. Już od dawna było na nią kilku chętnych, więc w marcu tego roku napisałem nieco na ten temat.

Tekst o tytule "Co gdyby Microsoft kupił firmę Novell" miał być raczej luźną spekulacją, jednak jak się okazuje, wiele się nie pomyliłem.

Attachmate Corporation przejęło Novella za 2,2 mld USD, jednak co najważniejsze, jednocześnie poinformowano o zbyciu sporej części własności intelektualnej w postaci 882 patentów. A trafiły one nie gdzie indziej tylko do konsorcjum CPTN Holdings LLC skupionego wokół Microsoftu. Wartość transakcji to 450 mln dolarów.

Serwis ZDNet zauważa, że o samym CPTN wiemy bardzo niewiele. Żadnej historii, żadnych procesów. Całość wygląda trochę jakby struktura powstała specjalnie na potrzeby tej transakcji. I jeszcze jedna istotna niewiadoma: inne firmy poza Microsoftem należące do CPTN.

Jakie patenty kupił Microsoft?

Właściwie nie wiadomo na co zostało przeznaczone pół miliarda dolarów Microsoftu. Katherine Egbert, analityk z Jefferies sugeruje, że mogło chodzić o patenty związane z WordPerfect, który stał się własnością Novella jeszcze w latach 90-tych. Później producent SUSE wykorzystując swój nabytek pozwał Microsoft za zachowania antykonkurencyjne. Skończyło się na odszkodowaniach, które gigant z Redmond musiał wypłacać Novellowi przez kilka lat.

Działania Microsoftu są więc raczej defensywne - korzystając z okazji gigant pozbył się jednego z zagrożeń, które mogłoby narazić go na spore kary.

Co dalej z SUSE?

Los samych produktów Novella wydaje się być niezagrożony. Co ciekawe, poza nabywcą w postaci Attachmate, bardzo zadowoleni są też inni producenci dystrybucji linuksowych, w tym głównie Red Hat. Dla nich dobrą informacją jest fakt, że Novell nie wpadł w ręce gigantów informatycznych takich jak IBM czy VMware.

[więcej informacji: zdnet.com]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety