czwartek, 11 listopada 2010

Ubuntu 10.10 Netbook zużywa nieco więcej prądu niż Meego 1.1 Netbook

Autor: Adrian Nowak, 00:26, czwartek, 11 listopada 2010


Netbookowe edycje Ubuntu i Meego idą krok w krok. Fot: kretyen/UbuCentrum.net
Choć ostatnio na horyzoncie pojawia się coraz więcej tabletów, rynek netbooków jest jeszcze daleki od przesycenia. Znany serwis Phoronix wziął ostatnio pod lupę wydajność nowej wersji Ubuntu 10.10 Netbook Edition, oraz tworzonej przez Nokię i Intela dystrybucji MeeGo 1.1 Netbook Edition.

Użycie energii przez Ubuntu i Meego w miliwatach
Jednym z najistotniejszych mankamentów jakie wynikły ze wstępnych testów było nieco większe użycie energii przez Unity niż nakładkę w MeeGo. Pomiarów dokonywano w trakcie bezczynności systemu, przy czym należy podkreślić, że faktyczna różnica była minimalna.

Ubuntu było łakome średnio na 1,13 wata więcej, co marginalnie wpływa na długość pracy z akumulatorem (około 5% i mniej przy aktywnym korzystaniu z maszyny).

System Canonical niego gorzej sprawdził się także w standardowych testach dekodowania plików MP3 do WAV z wykorzystaniem LAME, oraz jeśli chodzi o liczbę wykonanych operacji dyskowych. Tutaj jednak istotnym atutem MeeGo był nowoczesny system plików Btrfs, który na razie nie znalazł się jeszcze domyślnie w Ubuntu.
Ubuntu lepiej sprawdziło się w generowaniu grafiki

Ubuntu 10.10 Netbook Edition pozytywnie zaskoczyło natomiast podczas testów z OpenArena, gdzie przy rozdzielczości 1024x600 pikseli generowało średnio 15,57 klatek na sekundę przy 13,63 tworzonych przez MeeGo 1.1.

Pewnym wytłumaczeniem może być tutaj fakt, że dziecko Nokii oraz Intela wykorzystywało deweloperską wersję Mesa 7.9 zamiast dostępnego już stabilnego wydania 7.9.0. Różnica zaledwie dwóch klatek na sekundę nie powinna być jednak powodem do zmartwień dla fanów MeeGo.

Porównanie obu systemów jest szczególnie ciekawe jeszcze z jednego powodu. Oba mają w planach migrację na serwer wyświetlania Wayland, który może powyższe wyniki znacznie skorygować. Choć proces ten potrwa wiele miesięcy, prawdopodobnie to MeeGo będzie działało pod jego kontrolą jako pierwsze (mniejsza baza użytkowników pozwala na bardziej radykalne zmiany).

więcej informacji: phoronix.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety