czwartek, 4 listopada 2010

YaRock 0.0.28, czyli największy konkurent Amaroka

Autor: Adrian Nowak, 18:32, czwartek, 4 listopada 2010


Prosty interfejs YaRock
Amarok jest królem w KDE i zapewne jeszcze długo nim pozostanie. Wielu użytkowników narzeka jednak na ociężałość tego programu i przeładowanie funkcjami, podczas gdy często chcemy wyłącznie posłuchać muzyki. Na łamach bloga kilka razy prezentowałem aplikacje, które mogą być świetnymi alternatywami dla Amaroka (Clementine, Minitunes) w kwestii wymienionych powyżej cech. Teraz postanowiłem przyjrzeć się programowi YaRock, który zdaje się być najlepszą alternatywą.

Amaroka raczej się nie pozbędę, ponieważ jest dla program, który najlepiej ze wszystkich aplikacji tego typu potrafi zarządzać kolekcją muzyczną. Jednak przypadkach, gdy użytkownikowi potrzeba wyłącznie narzędzia, które sprawnie odtworzyłby mu muzykę działającą w tle podczas codziennego użytkowania komputera, a nie kombajnu multimedialnego, YaRock powinien być idealny.

Tekst przygotował GregKoval. Korekta AN.

Pomimo znajomo brzmiącej nazwy YaRock nie ma nic wspólnego z Amarokiem, choć oba napisane są przy użyciu Qt i korzystają z Phonoma. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, że YaRock to taka mini wersja Amaroka. To co jest podstawową zaletą tego programu to przejrzystość interfejsu, która sprawia, że korzystanie z niego jest nadzwyczaj przyjemne. Interfejs składa się z dwóch paneli prezentujących naszą kolekcję i listę odtwarzania.

Jeżeli chodzi o listę odtwarzania to właściwie spełnia większość wymaganych od niej funkcji. Utwory można dodawać bezpośrednio lub całymi katalogami. Da się także określić, które informacje o utworze będą wyświetlane (Artysta-Album-Tytuł). Sporą zaletą jest także możliwość zapisania stanu playlisty, choć tu pojawia się mały błąd, ponieważ program nie widzi potem takiego pliku i można go odtworzyć tylko korzystając z menu kontekstowego pod prawym klawiszem myszy. Z drugiej strony i tak jest to znacząca przewaga nad opisywanym wcześniej Minitunes.

Okładki w YaRock
Dużo pracy autor programu poświęcił przejrzystości naszej kolekcji. Obecnie większość tego typu narzędzi to nie tylko zwykłe odtwarzacze ale przede wszystkim menedżery naszych zbiorów. Naszą kolekcję w YaRock można utworzyć z wyznaczonych katalogów korzystając z SQLite 3. Największą zaletą jest jednak segregowane utworów w kolekcji ze względu na kilka kategorii: album, artysta, z tytułami utworów, wg. gatunku i utworzenie kolekcji z ulubionych utworów. Program posiada także możliwość edytowania informacji o albumach i artystach, co ułatwia potem wyszukiwanie. Ciekawą  funkcją jest również możliwość pobierania okładki albumu bezpośrednio z bazy Last.fm i muszę przyznać, że działa to świetnie, nawet w przypadku słabo otagowanych utworów.

Jakie są wady programu? Właściwie nie można mówić tu o wadach lecz co najwyżej brakach. Program w swojej kategorii jest właściwie jednym z najlepszych i to biorąc pod uwagę, że jest bardzo młodym tworem. Właściwie większość z wymienionych poniżej braków jest tylko kwestią moich indywidualnych wymagań od programu doskonałego, więc większości może w ogóle nie przeszkadzać.

Bardzo brakuje mi możliwości dokowania ikony programu w tacce systemowej KDE. Wiem, że to nie jest straszna wada i można ułatwić sobie dostęp do funkcji programu innymi sposobami, ale przyzwyczajenie robi tu swoje. YaRock jest bardzo lekkim programem dzięki posiadaniu mniejszej liczby funkcji od Amaroka, ale kilka ciekawych opcji tego drugiego jest obecnie standardem w takich programach i wielu użytkowników nie wyobraża sobie życia bez nich. Po pierwsze brak jest możliwości scrobblingu do Last.fm lub Libre.fm. Po drugie - oprócz możliwości ściągania okładek przydaje się też funkcja pobierania tekstu utworu oraz informacji o artyście. I po trzecie, brak jest odtwarzania stacji radiowych z adresu URL lub pliku playlisty. Gdyby nie te trzy drobnostki, YaRock spełniałby wszystkie moje wymagania co do tego typu programu, należy wziąć jednak pod uwagę, że jest to młody projekt i może w przyszłych wydaniach autor rozwinie jego podstawowe funkcje.

Osoby zainteresowane przetestowaniem tego programu mogą go zainstalować w Ubuntu i Kubuntu ściągając odpowiednią paczkę dla wersji swojego systemu:

więcej informacji: qt-apps.org, webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety