sobota, 20 listopada 2010

YouTube w HD 1080p bez zacinania

Autor: Adrian Nowak, 16:42, sobota, 20 listopada 2010


Kamery rejestrujące obraz w HD to powszechny widok.
Fot: Brainsonic
Ostatnie dni obfitują w cudowne objawienia instrukcji, które powprawiają wydajność Linuksa. Tym razem przyszedł czas na Flasha i odtwarzanie filmów w HD na YouTube.

Na szczęście czasy, gdy Flash player działał tragicznie na Linuksie mamy już dawno za sobą. Przepustowości łącza jednak rosną i pojawiają się kolejne problemy - jakość. Kiedyś odtwarzanie filmików na YouTube w HD uznawane było za przejaw burżuazji, teraz jest to już praktycznie codzienność.

U mnie na Ubuntu całość działała całkiem nieźle, jednak wideo nieco się zacinało przy odtwarzaniu na pełnym ekranie w dobrej jakości. Wielki problem to nie był, bo zwykle oglądałem całość w okienku, jednak znów Google poszło o krok dalej - wrzuciło trochę pełnometrażowych filmów. Zainteresowani mogą znaleźć listę na stronie YouTube.

Wracając jednak do głównego wątku, ostatnio na zagranicznym forum Ubuntu jeden z użytkowników zaproponował proste rozwiązanie problemu zacinających się filmików. Całość wygląda tak:

sudo mkdir /etc/adobe
echo "OverrideGPUValidation=true" >~/mms.cfg
sudo mv ~/mms.cfg /etc/adobe/

Zdecydowana większość osób, które wykonały powyższe instrukcje deklarowała poprawę w wyświetlaniu wideo. Całość sprawdziłem także u siebie i poprawa również była widoczna. Wszyscy, którzy chcą pójść o krok dalej, mogą skorzystać z kodeka WebM, który charakteryzuje się jeszcze lepszą wydajnością i współpracuje z najnowszymi wersjami przeglądarek.

[źródła: ubuntuforums.org, techdrivein.com, youtube.com/movies]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety