Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 22 grudnia 2010

Bangarang 2.0 Beta - odtwarzacz z semantycznym wyszukiwaniem

Autor: , 10:26, środa, 22 grudnia 2010


Okno główne Bangarang 2.0 Beta
Bangarang to jeden z najciekawszych projektów dla KDE SC, który moim zdaniem ma szanse zdobyć uznanie wielu użytkowników tego środowiska. Jego niezaprzeczalną zaletą jest lekkość i przede wszystkim nienaganna współpraca z Nepomukiem. I właśnie ta cecha skupiła na sobie większość prac nad nową wersją oznaczoną numerem 2.0.

Jakiś czas temu przedstawiłem porównanie tego odtwarzacza z konkurencyjnym Dragon Playerem. W porównaniu oba odtwarzacze wypadły podobnie. Bangarang przedstawił się tu jako program doskonale porządkujący naszą bibliotekę mediów, Dragon Player natomiast lepiej obsługiwał video. Po krótkich testach wersji Beta Bangaranga mogę jednak stanowczo stwierdzić, że jego finalne wydanie będzie o niebo lepsze od obecnego kształtu Dragon Playera i moim zdaniem ten program powinien być godnym następcą natywnego odtwarzacza KDE.

Tekst przygotował Greg Koval. Korekta AN.

To co najbardziej widoczne z nowości Bangaranga to obsługa video. W poprzednim wydaniu odtwarzanie filmów dodano do tego odtwarzacza niejako na siłę (Bangarang na początku potrafił odtwarzać tylko formaty muzyczne). Wersja 1.0.1 radziła sobie więc już z niektórymi formatami wideo, ale brakowało jej wielu funkcji do komfortowej obsługi wyświetlanego filmu.

Nowe wydanie przynosi poprawione wsparcie dla odtwarzania DVD. Wersja Beta niestety zawiera jeszcze błędy i nie można jeszcze w pełni komfortowo używać tego odtwarzacza, da się jednak zauważyć funkcję zmiany napisów w trakcie oglądania filmu. Dodano także wsparcie dla zakładek, dzięki czemu możemy oznaczyć moment filmu w dowolnym momencie w celu jego późniejszego wyszukania.

Podstawową cechą Bangaranga, odróżniającą go od konkurencji, jest współpraca z Nepomukiem i związana z tym możliwość świetnego zarządzania naszą biblioteką mediów. Osoby, które posiadają na dysku dość pokaźne zbiory muzyki lub filmów, zapewne już dawno doceniły możliwości wyszukiwania semantycznego. Bangarang jest pod tym względem doskonałym frontendem dla Nepomuka, umożliwiającym zarówno wyszukiwanie utworów ze względu na określone cechy jak i możliwość dodawania własnych tagów do plików.

Dzięki Bangarangowi będziemy mogli odtworzyć sobie utwory, które były najczęściej wybierane, ostatnio odtwarzane, jak i pod względem nazwy, artysty, gatunku, oceny i wielu innych. W nowej wersji dodano także panel informacyjny, który wyświetla dotychczas znane informacje o utworze, oraz umożliwia ich własną edycję. Dane jakie możemy wprowadzić pokrywają się z tymi obsługiwanymi przez Nepomuka podczas indeksowania plików. Autor programu znalazł tu świetną lukę, która czyni Bangaranga jednym z najlepszych programów pod tym względem, bijącym nawet Amaroka, który obsługę współpracy z Nepomukiem ma wprowadzić w pełni dopiero wraz z przyszłym wydaniem.

Obecna wersja programu jest bardzo niestabilna. Kuleje zwłaszcza obsługa wielu nowo dodanych funkcji. Autor, jak sam twierdzi, nie może poświęcić projektowi zbyt wiele czasu, dlatego data wydania wersji finalnej nie jest jeszcze jasno określona. Według mnie jednak opłaca się czekać.

Projekt według mnie już teraz znacznie przewyższa funkcjami Dragon Playera, a ze względu na współpracę z Nepomukiem bardziej pasuje na jego miejsce jako natywny odtwarzach w środowisku KDE SC.

Osoby, które zdecydują się przetestować Bangarang 2.0 Beta mogą to łatwo zrobić instalując program przy pomocy repozytorium Nuovodna-Stuff:

sudo add-apt-repository ppa:nuovodna/nuovodna-stuff
sudo apt-get update
sudo apt-get install bangarang


Paczki są dostępne zarówno dla Kubuntu 10.04 jak i 10.10. Repozytorium zawiera wiele testowych aktualizacji dla systemu i oprogramowania, po instalacji programu zalecam więc jego wyłączenie np. w KPackageKit w zakładce Ustawienia.

więcej informacji: bangarangkde.wordpress.com, kde-apps.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety